Да измериш сянката си
Тази статия е част от темата “Кожа и имуносупресивна терапия”. Прочети и:
Нашата сянка е винаги до нас. Тя ни следва, понякога ни изпреварва, увеличава се, смалява се, но е винаги там.
Неизбежно през вековете, човешката сянка е обвивана в мистики и суеверия:
- В древен Египет имало специален служител, наречен „Пазител на сянката“, който наблюдавал някой да не настъпи сянката на фараона.
- Хората в Русия са вярвали, че сянката е второто „Аз“ и е отражение на човешката душа.
- Старите българи са казвали, че дяволът е създаден от сянката на Бога. Затова ако поведението на някой не било добро, хората са вярвали, че част от вината е на сянката му. И за да се нанесе вреда на лошото същество, е трябвало да се бие сянката на човека и той да бъде спасен.
- Според сръбската митология сянката може да бъде отделена от човека, да влезе в главата му и да замъгли съзнанието му, затова на децата е било забранено да си играят със сенките.
- В Ирландия съществува суеверие, че ако стъпиш на сянката на някого, можеш да му причиниш вреда. Смята се, че ритуалните мечове, които се виждат на сбирките на тайни общества, като масони, окултисти и др., служат за борба с негативно настроените сенки.
Постепенно идеята за значимостта на сянката навлиза и във философията. Карл Юнг въвежда термина „сянка“ за онази тъмна, неприемлива, несъзнавана част от човека, в която е заложен и първичния инстинкт за самосъхранение. Според Юнг сянката е “нещото, което човек не желае да бъде.” След него понятието Сянката, като синоним на тъмната страна на личността се използва от много автори и се оформя като символ на всички онези елементи на действителността, които сме изтласкали възможно най-далече от себе си, с които най-малко живеем, или които изобщо не желаем да открием у нас самите. На тези идеи се основават много от съветите на психолозите.
Сянката разболява, но срещата с нея лекува!
Кога обаче е силно видима сянката на човека? Да, правилно … под яркото слънце. Затова сега ще напуснем света на мистериите и ще се върнем под слънцето. Онова слънце, което може да бъде и нашия най-голям враг, защото неговите ултравиолетови лъчи могат да нанесат непоправими вреди на кожата ни.
В наши дни вниманието на дерматолозите е насочено към нарастването на честотата на рака на кожата и много проучвания всъщност показват, че знанията за вредното въздействие на ултравиолетовото облъчване, често не успяват да променят поведението за „правене на тен“. Но днес знаем, че „здравословен тен“ е оксиморон, защото тенът не е здраве.
Излагането на слънце води до изгаряне, поява на бенки, а в по-дългосрочен план и до стареене на кожата. Могат да се появят „старчески петна“, увреждане на съдовете и рак на кожата.
Да, тежки и непоправими са вредите от неразумното излагане на слънце … но са предотвратими! А профилактиката се състои в знания и защита! Глобалният слънчев ултравиолетов индекс, познат като UV индекс изразява резултатите от измерването или предвиждането на интензивността на ултравиолетовото лъчение от слънчевия спектър и то на определено място и в определен ден. В редица държави той се съобщава ежедневно в метеорологичната прогноза, особено през лятото, за да се информира обществеността за интензивността на слънцегреенето и нивата на необходимите мерки за защита от слънцето.
Съществува и един лесен начин да разбереш колко UV облъчване получаваш и той е да … „измериш сянката си“:
- Ако твоята сянка е по-дълга от теб (рано сутрин и късно следобед), излагането на ултравиолетови лъчи вероятно ще бъде по-ниско и съответно – рискът от увреждане на кожата е по-малък.
- Ако твоята сянка е по-къса от теб (около обяд), има риск от по-високи нива на UV лъчение и голям риск за кожата.
Ето как дори в света на дерматологията, непознаването на правилото на сянката разболява, но срещата с нея лекува!
Измери сянката си и защити кожата и очите си!