Изследванията не потвърждават връзка между приема на глутен с храната и миастения гравис. В популационно-базирано, кохортно проучване не е установен увеличен риск от миастения гравис при цьолиакия (болест, при която има непоносимост към глутен) (1). Но тъй като и цьолиакията се разглежда като автоимунно заболяване, се е наложила идеята, че при автоимунните болести може да е полезна безглутеновата диета.
Глутенът е специфичен тип протеин, който не се открива в месото и яйцата.
Храни, които съдържат глутен, са например:
- пшенични продукти, като хляб, печива и много предварително приготвени; супи и салатни дресинги;
- продукти от ечемик, като малц, супи, бира и бирена мая;
- ръж, която често присъства в хляба, ръжената бира и зърнените храни.
Хората, които спазват такава диета, трябва да четат внимателно етикетите. Някои съставки са очевидни, но някои са доста прикрити. Такива примери са малц (прави се от ечемик) и хидролизиран растителен протеин (често съдържа пшеница). Овесът не съдържа глутен, но може да доведе до симптоми като коремна болка, подуване на корема и диария.
При спазване на диета без глутен на практика организма се лишава от важни хранителни вещества, включително фибри, които присъстват в пълнозърнестите храни и хляба. Съответно е задължително в хранителния режим да се увеличи приема на пресни зеленчуци, плодове, ядки, семена и варива.
Изключително важно е всеки, който обмисля да започне диета без глутен, първо да сподели с лекаря си и да потърси консултация от диетолог.
Литература
- Thawani, S.P., Brannagan, T.H., Lebwohl, B. et al. Celiac disease and risk of myasthenia gravis – nationwide population-based study. BMC Neurol 18, 28 (2018).