Как се стига до диагнозата?
Симптомите при миастения са с различна изразеност и са разнообразни, различават се по вид и тежест при отделните форми на болестта и при всеки човек. Не случайно болестта миастения гравис е позната като “болест на снежинките”. Така както няма две напълно идентични снежинки, така няма двама човека с напълно еднакви симптоми. Освен това, симптомите са променливи в хода на деня при един и същ човек. Всичко това може сериозно да затрудни поставянето на диагнозата.
Затрудненото поставяне на диагнозата, от една страна, се дължи на това, че самият човек се затруднява с отговора на въпроса при какъв специалист да се прегледа, а от друга страна общопрактикуващият лекар често се затруднява при избора на изследвания и консултативни прегледи, които са необходими.
В България през 2021 година, по инициатива на Асоциация за двигателни нарушения и множествена склероза се създаден Национален консенсус за диагностика и лечение на myasthenia gravis.
Какви изследвания са необходими, за да се постави диагнозата?
Миастения гравис се диагностицира на базата на събрани от пациента данни за оплакванията (анамнеза), преглед и различни тестове.
Ако лекарят има подозрение за миастения, ще се наложи да бъдат осъществени изследвания, които да потвърдят или отхвърлят диагнозата:
- Неврологичен преглед в това число тестове за мускулна сила, тест с лед, тестове с антихолинестеразни инхибитори и други тестове с провокация;
- Кръвни изследвания;
- Серология;
- Електромиография;
- Изследване на дишането;
- Образна диагностика: рентгенография, компютърна томография или магнитно-резонансна томография за търсене на патология на тимуса;
- Допълнителни изследвания за търсене на съчетано с миастенията друго заболяване.
Няма метод със 100% сигурност за поставяне на диагнозата. Понякога резултатите от изследванията са неубедителни и ако това се случи, може да е подходящо симптомите да бъдат проследявани и да се повторят изследванията, докато диагнозата не бъде изяснена.
Кои заболявания могат да приличат на миастения?
Разнообразната и непостоянна симптоматика на МГ налага да се осъществява диференциална диагноза с редица други заболявания:
- Множествена склероза или други автоимунни състояния;
- Амиотрофична латерална склероза;
- Синдром на Гилен-Баре;
- Фибромиалгия;
- Хронична умора;
- Болести на щитовидната жлеза;
- Парализа на Бел (парализа на лицевия нерв);
- Инсулт;
- Разстройства на психичното здраве като тревожност, депресия, паническа атака или хипохондрия.
Литература
- Why Is Myasthenia Gravis So Difficult to Diagnose? HCP Live. Достъпно на: https://www.hcplive.com/view/why-is-myasthenia-gravis-so-difficult-to-diagnose. Последен достъп 25.02.2022.