Ботулинов токсин. Повече за едно от опасните за миастеници лекарства.
Козметичната или терапевтична употреба на ботулинов токсин тип А (BoNT-A), познат и като ботокс, обикновено е безопасна, но рядко може да причини ятрогенен (причинен от лекарство) ботулизъм. Ятрогенният ботулизъм и миастения гравис (МГ) имат сходни клинични характеристики, тъй като BoNT-A и антителата срещу ацетилхолиновия рецептор действат съвместно и увреждат нервно-мускулното предаване.
Какво е ботокс?
Ботулиновият токсин представлява белтък, който в природата се произвежда от бактерия, наречена Clostridium botulinum. При определени обстоятелства е възможно тази бактерия да се размножи в някои храни и да предизвика хранително отравяне. Всъщност, първите случаи на интоксикация са били свързани с консумацията на колбаси, откъдето произлиза и името на бактерията, “botulus” е гръцката дума за кренвирш. Въпреки че заболяването е било емпирично известно на хората от много години, едва през 1895 година професор Емили Пиер Мари Ван Ерменгем идентифицира бактерията.
Всъщност Clostridium botulinum продуцира седем различни типа токсин, наименувани с буквите от латинската азбука от A до G. В медицинската практика се използват продукти, съдържащи предимно тип А и по-рядко тип В.
За пръв път ботулинов токсин (ботокс) се използва в медицинската практика през 1979 година.
Върху какво въздейства ботулиновият токсин?
Краткият отговор на този въпрос е – върху мускулите, а когато се прави с козметична цел – конкретно върху мимическите мускули. Времето изписва своите следи по кожата. С течение на времето емоциите, като с четка се изписват по лицето - усмивката задвижва 14 мускула, докато набръчкването 70.
За мускулите са характерни две основни състояния – мускулен тонус и мускулно съкращение:
- Тонус идва от гръцката дума tonos, която означава „напрежение“. Това е напрежението, което характеризира състоянието на един мускул. Чрез тонуса си мимическите мускули определят физиономията на индивида.
- При своето съкращение мимическите мускули предизвикват нови кожни гънки или изглаждат съществуващите и с това изменят израза на лицето. Мимическите мускули са тези, които работят постоянно, изразявайки нашите грижи, емоции и настроения.
В зависимост от основната им функция мимическите мускули се делят на депресори и елеватори:
- Депресорите са принципно мускулите, които изразяват негативни емоции.
- Елеваторите са мускулите, които при съкращаване имат повдигащо действие. Те се съкращават при изразяване на положителни емоции.
Това означава, че ако се потисне съкращаването на депресорите, това ще увеличи активността на мускулите, които имат обратно действие, т.е. на елеваторите. И освен изглаждане на бръчките ще бъде постигнат ефект на подмладяване, защото е добре известно, че младостта е буйна, има желания и е усмихната, а старостта е мъдра, строга и често намръщена.
За какво се използва ботокс в медицината?
Някои от приложенията на ботокс в медицината са при лечение на заболявания, при които е необходим контрол на мускулната спастичност:
- Блефароспазъм – епизоди на преходни или постоянни, неволеви, двустрастранно синхронни спазми на мускулите около очите, причиняващи неконтролирано мигане и понякога затваряне на очите за продължително време;
- Спастичен тортиколис (крива шия) – засягат се мускулите на врата, което води до завъртане и извиване на главата на една страна;
- Мързеливо око, страбизъм – състояние, при което е нарушен баланса на активация на мускулите на окото, което води до т.нар. кривогледство;
- Хиперхидроза (повишено потене).
- Хронична мигрена – състояние, при което епизодите на главоболие се срещат повече от 14 дни в месеца и често продължават над 4 часа.
- Всички форми на дистония – свързани с мускулен спазъм на лицето, езика, дъвкателната мускулатура, фаринкса, гласните връзки с появата на дисфония и други;
- Мускулна спастичност – често се явява след прекаран инсулт, чест симптом е и при множествена склероза и други неврологични състояния;
- Проблеми с пикочния мехур – невъзможност за задръжка на урината.
За какво се използва ботокс в естетичната медицина?
Основно средство за повлияване на динамичните бръчки е ботокс терапията. На практика, ботулиновият токсин е най-добрият нехирургичен метод за третиране на мимическите бръчки в областта на челото, около очите и между веждите. Той не изисква специална подготовка от страна на пациента преди или след манипулацията, адаптира се за всеки пациент индивидуално, има обратим ефект и практически няма сериозни странични действия. Процедурата е кратка и не изисква период на възстановяване.
Подходящо ли е приложението на ботокс при хора с миастения гравис?
През 2019 година, авторски колектив от неврологичната клиника на Университета в Лиеж, Белгия съобщава случай на „падане на маската“ на миастения гравис след приложение на ботокс, т.е. развитие на болестта след като 6 седмици преди това на пациентката е бил приложен ботулинов токсин с козметична цел. Лекарите правят и обширно проучване на литературата и установят данни за други осем подробно описани случаи на латентна (неизявена до момента на поставяне на ботокс) миастения гравис.
Заключенията от това проучване са следните:
- При пациенти с поставена диагноза невромускулно заболяване или очевидни клинични признаци (например птоза, дисфагия и др. симптоми), се препоръчва повишено внимание и BoNT-A трябва да се избягва или да се използва умерено, ако няма друго възможно лечение.
- Не съществува практически начин да се открият лицата с латентни (непроявени с клинични симптоми) аномалии на нервно-мускулните връзки преди приложението на BoNT-A, защото всъщност скрининг за нервно-мускулно разстройство чрез изследване на антитела срещу ацетилхолиновия рецептор, тестове с холинестеразни инхибитори или електромиографско изследване в ежедневната практика не е възможно.
- Преди инжектирането на BoNT-A трябва да се съберат данни за минали и настоящи оплаквания и да се направи преглед.
- Ако има неусложнено предишно инжектиране, това не гарантира липсата на странични ефекти след последващи инжекции, дори при ниски дози.