Миастения гравис не е еднаква по начина, по който засяга хората, затова е позната като болестта на снежинките, така както няма две напълно идентични снежинки, така и при пациентите с МГ, симптомите на миастения гравис могат да бъдат различни и да протичат с различна тежест.

Основният симптом е мускулната слабост, но различните хора имат затруднения с различни мускулни групи – тежестта може да варира, а реакцията към лечението - да е различна. Характерно е, че мускулната слабост не е придружена от болка в засегнатите мускули. От друга страна, обаче болковата симптоматика при миастения гравис, която се изразява обичайно като главоболие и мускулно-ставни болки, е често наблюдавана.

Ходът на болестта е променлив, но в повечето случаи прогресиращ и от очни симптоми да се стигне до генерализирано заболяване.

Обикновено слабостта на очния мускул е първият забележим симптом. Болестта може да остане там или да прогресира в останалата част на тялото. Симптомите варират от затруднено движение на очите, което води до двойно виждане или увиснали клепачи, до слабост в ръцете и краката. Други симптоми могат да бъдат слабост на мускулите на гърлото, което води до затруднено преглъщане и задавяне, симптоми свързани с говора - неясна и неразбираема реч и затруднено дишане, слабост на лицевата мускулатура.

Поради тази различна картина у болните, заболяването е много объркващо за недиагностицирания пациент и озадачаващо за лекаря. Проблемът с МГ, особено при недиагностициран човек, е че влошаване може да се появи без предупреждение и може да превърне това, което обикновено е незастрашаваща дейност, в опасна дейност. Например, мускулната слабост може да доведе до внезапни падания или още по-лошо - внезапната мускулна слабост по време на шофиране с внезапно двойно виждане, тежки клепачи, загуба на контрол над десния крак, отслабване на мускулите на ръцете, всичко това може да доведе до сериозен инцидент!

Протичането на болестта е доста непредвидимо, относително безсимптомните периоди могат да бъдат прекъснати от влошавания – пристъпи на болестта или да се развият животозастрашаващи миастенни кризи.

Наред с двигателните симптоми, обаче, при миастения гравис има и група симптоми, които определяме като недвигателни симптоми. В един момент, миастеникът може да функционира нормално, а в друг - да изпита тежка загуба на сила. Останалите хора е възможно да мислят, че миастеникът е мързелив или че страда от психологически проблем, а това води до разочарование и емоционален стрес, което само влошава състоянието.

За ограничаване на влиянието на емоционалния стрес, от голямо значение е и информираността на миастеника за недвигателните симптоми на болестта:

Всички тези симптоми могат да доведат до намаляване на качеството на живот на миастеника.

Следваща статия: Очни симптоми
Сподели: