Имуносупресорите могат да бъдат животоспасяващи, но наред с намаляването на активността на вродените защитни системи на тялото, те имат отрицателни странични ефекти.
Едно особено опасно притеснение е увеличеният риск от развитие на рак на кожата, особено при хора със светла кожа или наследствена склонност към злокачествени заболявания.
Ако имунната ти система не функционира, както би трябвало, тялото няма същото ниво на защита срещу инфекция или срещу клетки, които започват да показват ракови промени.
Хората, които са на лечение с имуносупресия са изложени на повишен риск от следните кожни инфекции:
- Гъбична инфекция между пръстите на краката – състоянието е познато като стъпало на атлет (tinea pedis) и се характеризира с червени, силно сърбящи петна, покрити от люспи по кожата в последните междупръстия на краката или по страничните части на ходилата.
- Гъбична инфекция на ноктите – по нокътя се развиват бели или жълти петна, които могат да разрушат нокътната плочка.
- Гъбична кожна инфекция – известна като трихофития, която причинява сърбящи, залющени, червени петна по тялото или слабините.
- Инфекция на кожата с дрожди – известна като pityriasis versicolor. Протича с розови или светлокафяви петна, покрити от фини люспички по гърдите и гърба. Обичайно се развива в първите 24 месеца от началото на лечението.
- Херпес зостер и варицела – причинени от вируса на херпес зостер. Варицела е позната като шарка в детската възраст и е заразно заболяване, а херпес зостер се развива, когато имунитетът към детската инфекция изчезне. И двете заболявания често са със сериозно протичане и усложнения при хора в състояние на имуносупресия.
- Херпес симплекс – причинен от вируса на херпес симплекс. При хора, чиято имунна система е потисната, те могат да се появят като болезнени мехури или язви по устните, носа и кожата на тялото или крайниците.
- Вирусни брадавици – надигнати образувания по ръцете или краката (брадавицата е известна като verruca), които се развиват поради инфекция с човешкия папиломен вирус (HPV).
В тази тема:
- Ще научиш какво е слънчева кератоза, кои са честите варианти на рак на кожата и как можеш да откриеш техните ранни признаци;
- Ще можеш да се запознаеш с по-честите варианти на кожен рак: плоскоклетъчени карцином, базалноклетъчния карцином и злокачествен меланом;
- Ще получиш съвременна информация за бенките, които дерматолозите наричат меланоцитен невус и за възможностите за слънцезащита, съобразени със слънчевия спектър и ултравиолетовия индекс, както и с едно лесно приложимо правило, позната като „правилото на сянката“.