Има някои доказателства, че палео диетите могат да намалят свързаната с автоимунни заболявания умора, но потвърждаването на това ще изисква повече бъдещи изследвания.

Генезисът на името “палео” произлиза от древен етап от развитието на човечеството – Палеолит. В тези времена, човек по цял ден е планирал ловните си терени, обикалял е от сутрин до вечер ареал, в който е намирал храната на семейството и т.н. В палеолита през деня хората са се хранели със сурови ядки, семена, плодове, а вечерта са се консумирали термично обработените уловени през деня риба, убити животни и т.н. Вечерта е било и времето за по-обилното хранене за целия деня.

Именно върху тези принципи се базира и палео диетата, която по същество е противовъзпалителна диета. От храната се премахват захарта, бобовите растения, повечето млечни продукти, зърнени храни и рафинирани растителни масла като царевично и соево масло. По същество целта е да се елиминират преработените, така наречените модерни храни от диетата.  

Какво включва храненето при палео диета?

Основен принцип на палео диетата е да има нулево или почти минимално термично обработване на храната. Това означава, че храната ще се състои предимно от протеин и месо от птици, говеждо и риба, изобилие от пресни плодове и зеленчуци, както и сурови ядки и семена.

Какво не трябва да се консумира при палео диета?

В режима на палео диетата трябва да се избягват храни, включващи млечни продукти, зърнените култури, бобови растения – или казано иначе, съдържащите скорбяла зеленчуци, дори и по-тлъстите меса и храни.

Изключително важно е всеки, който обмисля да започне палео диета, първо да сподели с лекаря си и да потърси консултация от диетолог.