Миастения гравис засяга способността нервите да контролират съкращението на мускулите. Двойното виждане, затрудненото ходене и умората са само част от симптомите, които затрудняват движенията и увеличават риска от битови инциденти. За съжаление домът, макар, че човек познава всеки ъгъл от него, може да крие редица клопки, които излагат на риск собствената безопасност.

За щастие, съществуват съвети, които могат да предотвратят нараняванията в дома и трябва да се направят някои корекции в жилищната среда. Тези корекции са резултат от натрупания опит на хора, живеещи с миастения гравис и обхващат три основни сфери: осветление, подове, температура.

Обърни внимание на осветлението в дома

Тъй като много хора с миастения гравис имат двойно виждане и отпускане надолу на клепачите, доброто осветление е от решаващо значение:

Предпази се от падания

Отслабването на мускулите е основен проблем при миастения и може да доведе до подхлъзвания и падания. Помисли за следните неща:

Попитай лекаря дали някои лекарства, които приемаш (включително лекарства без рецепта), могат да доведат до сънливост или замайване.

Мисли за температурата

Добре известно е, че работата на мускулите се влияе от излагане на твърде високи или твърде ниски температури. В тази връзка температурата в помещенията трябва да е оптимална 22-240C, за да се избегне риск от прегряване/изстудяване и съответно влошаване на състоянието.

Освен тези три основни съвета, трябва да се направят някои корекции и в отделните помещения на дома.

Как да обезопасим банята?

Банята е едно от най-опасните места за хората с двигателни проблеми, тъй като мокрите подове увеличават риска от падане. От съществено значение е да се поставят специални неплъзгащи се постелки или вендузи на пода под душа или пред ваната.  Добра идея е и да има стол с гумени крачета, на който може да се седне при необходимост. Всички необходими аксесоари за баня (шампоан, продукти за хигиена на зъби, лице, тяло и др.) трябва да бъдат поставени на лесно достъпни места, без да са необходими опори за достигането им.  И още:

Как да обезопасим спалнята?

В спалнята предпочитай удобно обзавеждане, което да е в състояние да улесни максимално движенията. Например, леглото трябва да не е прекалено високо и да не е прекалено меко, защото иначе ще се затрудни самостоятелното ставане.

Нощното осветление трябва да е лесно достъпно за включване, а може да се помисли и за включващи се автоматично при движение осветителни тела. Друга добра идея е да има дискретно дежурно осветление до местата, където са контактните ключове.

Как да обезопасим кухнята?

В кухнята обичайно има много уреди опасностите наистина дебнат от всеки ъгъл. Някои от съветите за обезопасяване на това пространство в дома са следните:

Какво е важно за мебелите в хола?

Освен обезопасяването на пода и осветлението, в това помещение централно място заема меката мебел. Уместно е да се изберат дивани и фотьойли с високи и не много дълбоки седалки, оборудвани с  подлакътници, за да се осигури  полезна опора при повдигане.

И накрая, помисли за застраховане срещу битова злополука!

На практика и при здравия човек и при хората с хронични заболявания винаги има опасности, върху които, дори и при добро планиране, нямаме контрол. Човек не иска да осъзнае съществуването им, за да избегне възможните негативни събития в живота. Но игнорирането не е решение, защото независимо дали мислим за тях, или не, тези рискове съществуват и ако се случат, има вреда и за здравето, и за финансите. В тази връзка е необходимо да се проучат възможностите за застраховане и да се избере подходящия вариант. Струва си да го обмислиш!