Ако имаш желание да започнеш редовни физически упражнения, говори с лекуващия лекар за да има сигурност, че болестта е в стабилно състояние. Потърси и съвета на физиотерапевт, който е специализиран в подкрепата на хората с миастения да изградят сила, баланс и гъвкавост.
Кои са съветите за безопасно упражняване?
- Започни бавно и постепенно да надграждаш силата си. Прави ежедневни кратки разходки навън. Целта не е много километри или бързо темпо. Раздвижването ще бъде от полза за здравето. Дори нежните йога пози могат да увеличат притока на кръв, да помогнат на сърцето и мускулите и да намалят стреса.
- Слушай тялото си. Спри незабавно, ако почувстваш слабост. Приеми, че ще има дни, в които ще можеш да направиш повече и други дни, в които ще чувстваш слабост. Винаги прави това, което можеш, а не това, което е казано, че трябва!
- Ако се притесняваш, че мускулната слабост увеличава шансовете за спъване и падане, опитай водна аеробика или стационарно колело. Тези опции не изискват същия баланс като ходенето или колоезденето, но все пак повишават сърдечната честота и тренират мускулите.
- Контролираните дихателни упражнения и тези за подобряване на стойката могат да укрепят дихателната мускулатура и да подобрят преглъщането и говора.
- Разумно е тренировките да бъдат в редуващи се дни - силови тренировки, стречинг и аеробни упражнения, но помни, че тялото ти вероятно ще се справи най-добре с кратки сесии вместо дълги тренировки. Почивай толкова често, колкото е необходимо.
- Избягвай бягащите пътеки и плувай само под строг надзор. За предпочитане са спортното ходене или лекия джогинг.
- Не забравяй, че упражненията са процес, който укрепва мускулите и увеличава издръжливостта и това не се случва за един ден, необходимо е постоянство. Грижата за здравето е маратон, а не спринт.
Ключовата дума е баланс – баланс между миастенията и упражненията.
И запомни, че трябва да опознаеш своите граници. Ако има обостряне на симптомите, тренировките трябва да се прекратят!
Как да разбереш колко упражнения са твърде много? Ако чувстваш умора на следващия ден - натоварването е било твърде много и трябва да го намалиш.
Миастенията неслучайно е наричана „болестта на снежинките“, защото снежинките не са никога идентични една спрямо друга. Така е и със симптомите на МГ – те не са еднакви при различните хора и дори за един и същ човек във времето. Така е и с физическата активност - за един човек физическа активност може да означава разходка из кварталната градинка през ден, а за друг – да е няколко километра колоездене.
Намери границите си и запази физическата си активност!