При миастения гравис, основните очни симптоми са:
- Диплопия (двойно виждане);
- Птоза (увисване) на клепачите.
Съвети при двойно виждане
Обикновено пациентите лесно установяват, че имат двойно виждане. В някои случаи двете изображения са напълно отделни, а в други се припокриват. Двойното виждане може да възникне при специфични обстоятелства (например при гледане в далечината, наблизо или в определена посока). В някои случаи двойното виждане може да варира през целия ден, като е най-забележимо по време на периоди на умора.
Дали двойното виждане се дължи на проблем в окото или в нервната система?
Двойното виждане може да се дължи на проблем в самото око или да е резултат от проблем в нервната система, напр. множествена склероза, миастения гравис и др.
Ключът към разбирането дали двойното виждане се дължи на проблем в окото или в мозъка е да се види какво се случва, когато едното око е затворено:
- Ако има двойно виждане при гледане само с дясното или лявото око, тогава причината е окото – може да бъде катаракта (перде на окото), проблем с ретината или друго очно заболяване.
- Ако има двойно виждане при гледане и с двете очи, но то изчезва при затваряне на едното око, тогава причината може да е неврологична. Този тип двойно виждане възниква поради необичайни движения на очите, които причиняват неправилни движения на очната ябълка. Когато очите не са подравнени правилно, едното око вижда изображение на едно място, докато другото око вижда същото изображение на друго място. Разбираемо, мозъкът се обърква и вижда две изображения вместо едно. Когато едното око се затвори, двойното виждане веднага изчезва, защото мозъкът получава информация само от другото.
Какви са съветите за живот с двойно виждане?
Пристъпите на двойно виждане и други зрителни проблеми, свързани с миастения гравис, могат сериозно да възпрепятстват някои от простите удоволствия в живота. Например, шофиране на кола, четене на книга, гледане на телевизия. За щастие, в допълнение към лекарствата, които лекарят назначава, съществуват и допълнителни възможности за контрол на двойното виждане:
- Почивка: знае се, че слабостта на мускулите се подобрява след почивка. Затова можеш да затвориш очите си 5-10 минути, това често помага за поне временно облекчаване на двойното виждане. Други съвети са да се използват устройства за увеличаване на шрифта при четене на книги или работа с компютър. Добра идея е да се предпочитат аудиокниги.
- Превръзки за очи: тъй като двойното виждане при миастения гравис не е свързано с проблем в окото, то изчезва при затваряне на едното око. Това може да се използва при четене, работа на компютър или гледане на телевизия – едното око се покрива с лепенка и така се избягва двойно виждане. Разбира се, трябва да се направи консултация с офталмолог, който да изследва зрителната острота и ако е необходимо, да я коригира с очила. Съветът е да не се натоварва винаги едното око, а да се редуват двете очи при покриването им с пластир.
- Специални контактни лещи: вместо превръзка за очи или затваряне на окото с пластир може да се използва специална контактна леща със затъмнен център. Така се контролира двойното виждане, като същевременно се запазва периферното зрение и на двете очи.
- Очна призма: ако зрението е коригирано с очила, очният лекар може да добави устройство, наречено призма на Френел, към едната или и двете лещи, за да изчисти двойното виждане. Призмата на Френел е гъвкав лист, който пречупва светлината и изображенията се подравнят по-добре, което облекчава двойното виждане. Трябва да знаеш, че ако решиш да опиташ призма, е необходимо търпение. Може да отнеме няколко месеца, преди да има ефект. Освен това, призмата на Френел не винаги помага, по-вероятно е да има успех при леки случаи.
Съвети при птоза
Симптомите на птоза на клепачите варират в зависимост от тежестта. Основните оплаквания са:
- Увисване на горния клепач, което води до „спускане на завеса“ над очната ябълка и стесняване на зрителното поле. Клепачът покрива голяма част от зеницата и ни кара да виждаме, така сякаш сме с козирка;
- Принудителна позиция на главата и шията (трябва да наклониш главата назад или да повдигнеш брадичката), което може да доведе до хронична болка във врата;
- Повдигане на веждите, за да се компенсира увисването на клепача. Това може да доведе до главоболие поради напрягане на челния мускул.
- Асиметрия на очите с очевидна разлика в позицията на единия клепач спрямо другия.
Какви са съветите за живот с птоза?
При всички случаи е необходимо да се назначи терапия от невролог за повлияване на миастения гравис. Уместно е да се осъществи консултация с офталмолог, за да се определи зрителната острота. Като допълнителни мерки за коригиране на птозата могат да се имат предвид следните:
- Самозалепваща се лента за клепачите: това е специална лента, която държи клепачите отворени, без да ги наранява;
- Слънчеви очила: ярката светлина влошава птозата;
- Изкуствени сълзи или смазващ мехлем за предотвратяване на сухота на роговицата.