Според проучване, публикувано в научното списание Детска неврология, хирургичното отстраняване на тимусната жлеза е било ефективно при деца и юноши с миастения гравис (MG) и това е потвърдено от по-малкото използване на лекарства и други здравни грижи (1).
Преди да разкажем за проучването, нека припомним какво е тимус, каква е връзката с миастения гравис и как се нарича операцията за отстраняване на тимуса.
Какво е тимус?
Тимусната жлеза се разполага в горно средостение, което се нарича триъгълник на тимуса (trigonum thymicum) - зад гръдната кост и пред сърцето.
Тимусът улеснява узряването на Т-клетките, затова е важна част от имунната система, осигуряваща клетъчно медиирания имунитет.
Повече за структурата и функциите на тимуса тук.
Каква е връзката между тимуса и миастения гравис?
Приема се, че има връзка между болестите на тимуса и миастения гравис, но причината за връзката не е напълно разбрана. Счита се, че тимусната жлеза е свързана с производството на антитела срещу ацетилхолин рецептора или други вещества. Образуваните автоантитела пречат на комуникацията между нервите и мускулите и се стига до основния симптом на болестта, а именно мускулна слабост.
Повече за връзката между болестите на тимуса и миастения гравис тук.
Как се нарича операцията за отстраняване на тимуса?
Тази оперативна интервенция се нарича тимектомия. През 1937 година Алфред Блалок отстранява тимуса на пациент с миастения, защото е установено, че е имало тумор на жлезата. След операцията симптомите на миастения при пациента показват подобрение и оттогава тимектомията се използва като част от терапевтичния план при миастения гравис.
Повече за тимектомията тук.
Какви са новите изводи от проучването за ролята на тимектомията при MG?
Проучването е осъществено от водещи изследователи от Факултета по медицина на Северозападния университет Фейнберг, САЩ. Те са изследвали ефективността на тимектомията при 238 деца и юноши под 18 години, диагностицирани с MG. За сравнение е използвана група от 2130 деца и юноши с MG, при които не е осъществена тимектомия.
Съществуват и други проучвания за ефективността на тимектомията при миастения гравис, но това проучване е уникално с това, че като измерители са използвани не хирургичния подход и демографията на пациентите, а е направена оценка на използваните от пациента здравни ресурси след операцията.
Оценката на ефективността на операцията е направена чрез сравняване на разликите в:
- използването на лекарства за корекция на симптомите на MG в годината след операцията;
- брой постъпвания в болница, спешна помощ и разходи на здравноосигурителния фонд през годината преди операцията и до три години след нея.
Изследователите установяват, че:
- Годишния среден брой лекарства е спаднал с 13 в годината след операцията;
- Средния брой на хоспитализациите е намалял с 2;
- Използваните дози кортикостероиди, инхибитори на ацетилхолинестеразата също са намалени.
При пациентите от групата без тимектомия не се установяват разлики в нито един от сравняваните параметри за същия период на изследване.
Тези изводи от проучването предполагат, че тимектомията може да се обмисли по-рано в алгоритъма за лечение на миастения в детската и юношеската възраст, за да се подобри прогнозата и да се избегне използването на допълнителни медикаменти.
Литература
- Christopher De Boer C, Zeineddin S, et al. (2023) Measuring the Efficacy of Thymectomy for Pediatric Myasthenia Gravis Across Tertiary Children’s Hospitals. Pediatric Neurology. In Press, Journal Pre-proof
https://www.pedneur.com/article/S0887-8994(23)00256-4/fulltext