Когато човек живее с миастения гравис, добрият сън е изключително важен. Почивката позволява на мускулите да се презаредят, намалява умората и подобрява настроението. За съжаление, негативните мисли, които съпровождат заболяването и стреса водят до нарушения на съня и порочният кръг се затваря – умора, стрес, безсъние, засилваща се мускулна слабост. В този смисъл е важно да се научат и практикуват съветите за хигиена на съня.
Изграждане на правилен режим
Опитай се да си създадеш редовен режим на сън, който да е валиден дори и в почивните дни. Така тялото ще бъде "тренирано" да заспива и да се събужда в едни и същи часове. Вечер си лягай, а сутрин ставай по едно и също време. Ако е необходимо използвай аларма. Този режим с времето ще доведе до по-лесно заспиване и събуждане по естествен начин. Опитай и следното:
- Добра идея е да се настаниш в леглото 20-30 минути преди времето определено за заспиване в компанията на любима, не натоварваща книга или приятна музика.
- Угаси лампите и изключи допълнителни шумове и светлини. Можеш да използваш маска за сън и техники за релаксация и да изградиш свой ритуал за успокояване.
Подготовка на стаята за сън
Стаята за сън трябва да е с оптимална температура. Проучванията показват, че най-подходящата за качествен сън температура на помещението е 15,5 до 19,5°C. Така „вътрешният термометър на тялото“ се намалява и се стига до състояние на сънливост. Пусни свеж въздух в спалнята преди лягане. Това внася повече кислород и намалява температурата в стаята. И двете помагат за добър сън.
Помещението за сън не е място където следва да присъства електроника. Гледането на телевизия в леглото или използването на мобилен телефон не настройва тялото за сън, а напротив напряга ума и прави заспиването трудно. Затова изключи всички електронни устройства поне 20-30 минути преди времето за лягане.
Много важен елемент е и удобството по време на сън, поради това е разумно да инвестираш в добър и удобен за теб матрак.
Хранене, пиене и физическа активност
Основните съвети за храна и напитки преди времето за лягане са:
- Преди сън не бива да се приемат и храни, които действат диуретично, напр. диня, целина и др. Консумация им или пиенето на течности непосредствено преди лягане води до събуждания за посещение на тоалетната.
- Избягвай употребата на алкохол преди лягане. Въпреки, че той може да доведе до сънливост, не помага за добър и здравословен сън. Друг сериозен ефект е, че алкохолът не позволява да се навлезе в дълбоките, абсолютно необходими фази на съня и това сериозно влошава качеството на нощната почивка. От друга страна има напитки, които съдържат важни витамини и минерали и могат да помогнат при симптоми на безсъние, напр. чай от лайка или топло мляко.
- Избягвай прием на кофеин 4 до 6 часа преди сън. Богати на кофеин са кафе, шоколад, някои безалкохолни напитки, чайове (включително зелени чайове), някои лекарства за болка.
- Не трябва да забравяш, че никотинът е стимулант, който може да причини плитък, повърхностен сън и безсъние.
- Физически натоварвания няколко часа преди времето за сън също не се препоръчват.
Изключително важно предупреждение е да не се посяга към медикаменти против безсъние без консултация с лекар, защото списъкът от лекарства, които могат да влошат болестта е голям.
Известно е, че миастения гравис е абсолютно противопоказание за бензодиазепини и небензодиазепинови анксиолитици, напр. хипнотици, които се използват като лечение от първа линия за остро и тежко безсъние и тревожност. Седативните антипсихотици могат да бъдат използвани по преценка, но е важен контрола на сърдечния ритъм. Освен това, антипсихотиците могат да влошат симптомите на миастения гравис (1,2). Сред малкото останали медикаменти, може да се използват атипични тетрациклични антидепресанти, защото почти нямат антихолинергични ефекти (3).
Може да бъде приложена и когнитивно-поведенческа терапия самостоятелно или в комбинация с медикаменти за управление на симптомите на тревожност и нарушенията на съня (4).
Литература
- She S, Yi W, Zhang B, et al. Worsening of myasthenia gravis after administration of antipsychotics for treatment of schizophrenia: a case report and review of literature. J Clin Psychopharmacol. 2017;37(5):620–622.
- Chiu YH, Yang AC, Chern CH, et al. Myasthenic crisis may mimic antipsychotic-induced extrapyramidal syndromes. J Neuropsychiatry Clin Neurosci. 2011;23(2):E36–E37.
- Mayers AG, Baldwin DS. Antidepressants and their effect on sleep. Hum Psychopharmacol. 2005;20(8):533–559.
- Chand SP, Kaminski HJ. Cognitive-behavioral therapy for psychiatric comorbidity in a case of muscle-specific kinase-positive myasthenia gravis. Prim Care Companion CNS Disord. 2017;19(5):17l02103.