Кир Велики, основателят на Персийската империя, живял през VІ в. пр.Хр. и завладял не само Мала Азия, но и народите между Каспийско море и река Инд, знаел името на всеки войник от своята армия. Такава уникална памет наистина е рядкост, но всеки от нас може да развие своята.
“От едното ухо влиза – от другото излиза” – сигурно ви се е случвало да чуете за себе си нещо подобно. Ако се вгледаме самокритично, всеки ще открие недостатъци в паметта си. Някои не помнят имена, други – числа, телефонни номера и др.
Специалистите твърдят, че не е сложно да развием паметта си, достатъчно е да усвоим няколко прости метода за това. Един от тях е да одушевим цифрите и да си представим, че те са животни, птици, плодове, мебели, морски вълни и т.н. Няма да ти бъде трудно да запомниш телефонен номер, ако за теб 2 вече не е цифра, а лебед, 4 е щъркел, застанал на един крак, 9 е човече – това са само примери, своите асоциации всеки може да измисли сам.
Важното е да не действаш механично и да не се настройваш с упоритостта на маниака “Задължително трябва да започна с тези цифри!”. Седни удобно във фотьойла, пусни си приятна музика и развихри фантазията си. В началото се появява зрителен образ, след това се осъзнава съдържанието му.
Спомените като помощник
Връщането в детските спомени е много добра тренировка за паметта и чудесно разтоварване след работния ден. Нещо повече, според специалистите по този начин събираш в едно “хапче” медитация, релаксация и автотренинг. Искаш или не, всеки ден от живота ти е оставил отпечатък в мозъка. Затова под хипноза, в резултат на стрес или болест можем да си спомним подробностите. Проблемът е в друго – да получим информацията в нужното време на нужното място. Тайната е в спомените. Ако искаш да създадеш за паметта си „зелен коридор“, се научи да се отпускаш и да държиш под контрол емоциите си. Ще престанеш да се тревожиш напразно, ако писмено – да, правилно прочете, и това е важното – писмено, си отговориш на два въпроса:
- За какво се безпокоя?
- Какво мога да предприема в тази насока?
Срещу белите петна
Тази история е разказвана от една шегаджийка във Велинград преди години. Поверили на нейна възрастна съседка внучето първолаче да го гледа. За домашно то трябвало да научи първите букви от азбуката. И бабата дала своя принос, гледайки картинките в буквара: “Лесно е, баби – “а” като ягне, “б” като тупан…”
Смешно е, но всеки си има думички, които му се изплъзват, тоест колебае се как да ги изпише. Тази история започва още когато овладяваме родния си език и според психолозите и педагозите спасението е да развиваме навика да правим асоциации. Повярвай, действа – един ученик запомни за цял живот, че изкуство се пише със “з”, когато буквата му заприлича на седнал в салон зрител. Затова развивай непрекъснато своето асоциативно мислене.
Другият съвет на специалистите е когато гледаш филми, просто “влез и участвай активно в действието” – това помага срещу разсеяното внимание и развива въображението. Не губи време, а ползите са много. Психолозите казват, че след няколко такива упражнения хората измислят интересни сюжети дори когато трябва да запомнят серия от геометрични фигури.
Внимание за вниманието
Освен с усъвършенстване на паметта, можем да се заемем и с развитието на другата ни способност – вниманието. Едно просто упражнение ще те научи да се концентрираш – да правиш няколко неща едновременно. Опитай да рисуваш с лявата и с дясната ръка различни фигури: кръг и триъгълник, квадрат и елипса, или отиващи в противоположни посоки успоредни прави. С това упражнение се подобрява не само вниманието и паметта, но расте и самооценката.
Според психолози дори 10 минути на ден да отделяш за тази занимателна игра, резултатите ще те изненадат. Ще почувстваш спокойствие.
Научи се да забравяш
Когато ти се налага за кратко време да поемеш повече информация, трябва да се научите и да забравяш. Главата ни за съжаление не е бездънен чувал, в който можем да напъхаме всичко, а и не си струва. Забравянето е активен процес и той може да се управлява. Невероятно ефикасен е начинът да изгорим неактуалната информация със свещ. Разбира се, палежът ще е само във въображението.
И така, представи си пламъка на свещта, мислено нарисувай на лист всичко, което искаш да забравиш – имена, дати, лица. Изгори тази картина в пламъка, като внимателно следиш процеса.
Е, ако има какво да забравяш, рисувай и пали свещта.
Методът на Цицерон
Има универсални начини за трениране на паметта, които не изискват дори специален реквизит. Например припомнянето на изминалия ден непосредствено преди сън – от сутринта към вечерта или в обратен ред. “Станах сутринта, светеше слънце. Отидох на работа, изпих чашка кафе… на душата ми стана приятно и леко”. Спомняй си хора, думи, миризми. Може мислено да се върнеш в най-приятния период от живота си – това е отлична гимнастика за паметта.
Най-добре е по-малко да си записваш – листчетата за напомняне само потискат. Отивате на пазар – нямате нужда от бележници, списъкът с покупките ви е в главата. И не е вярно, че ще забравиш нещо, защото си има начин това да не се случи. Специалистите го наричат методът на Цицерон. Разположи мислено в кухнята необходимите продукти. Сложи тук яйцата, там – сиренето, а ето там – корите, тоест всичко, което ви трябва за една баница. И безотказно ще си спомниш какво трябва да купиш.
Много ефикасно средство срещу временното неприятно забравяне е да се върнеш пет крачки назад. Например правиш закуска и се сещаш, че трябва да кажеш нещо на децата в другия край на къщата. Тръгваш, но звъни телефонът и докато се усетиш, в главата ти е останало само мъчителното чувство, че нещо е трябвало да бъде направено. Върни се в кухнята – 100% и паметта ще се върне.
Може да се случи и по време на разговор да ти избяга мисълта – когато някой те прекъсне. Няма нищо срамно да кажеш “За какво говорех” или “Докъде бях стигнал”. Направи го, защото след известно време забравената мисъл ще изплува и ще те тормози, защо не казана.
Тези съвети са подготвени по материали от Меридиан 27