Когато вече е овладяно диафрагменото дишане, можеш да пристъпиш към релаксация на тялото и ума. Много хора мислят, че това означава да седнат пред телевизора или да изпият чаша вино след напрегнат ден. Според други тя е нещо съвсем просто - лягаш мълчаливо със затворени очи. Всъщност медитацията не е нито едното, нито другото. Медитация е достигане до състояние, в което отсъстват ментално, емоционално и мускулно напрежение.

Техниките за релаксация се прилагат най-добре на фона на отпускаща музика. Тя притежава невероятната способност да променя настроението ни.

Как се практикува медитация?

Медитацията може естествено да се развие паралелно с диафрагменото дишане. Ако практикуваш достатъчно дълго с броене на вдишвания и издишвания, може да откриеш, че прескачащите мисли намаляват и ще оставаш в много спокойно състояние само с осъзнаване на дишането. 

  • Намери стол, диван или дори леглото, някъде, където се чувстваш спокойно и където разсейването е сведено до минимум. Важно е гърбът да бъде подпрян. Постави краката си на пода (или леглото – това създава усещане за заземяване. Дланите и ръцете трябва да са отпуснати до тялото.
  • Затвори очи, за да се сведе до минимум разсейването. Мисли само за усещането за дишане, например докосването на въздуха върху горната устна или спускането и издигането на гърдите.
  • Когато за първи път започнеш практиката за медитация, ще има „бомбардиране“ от мисли. Тук идва отработването - когато се разсейваш от мисъл, признай я (о, отново мисля за прането) и я пренасочи обратно към усещането за дишане. Това ще се случва отново и отново.

Ако медитацията се практикува дълго и последователно, мислите ще започнат да се успокояват от само себе си.

Какво е аудио-визуална релаксация?

Мозъкът на човека има тенденцията да следва ритъм и изпълнява всички свои функции като произвежда електрически заряди. Невроните (нервните клетки) са основни съставни елементи на човешкия мозък. Комуникацията или предаването на нервните импулси между невроните и между тях и мускулните клетки е електро-химичен процес, в който участват химически вещества– „посланици”, наречени невротрансмитери или невромедиатори. Всеки неврон създава свой собствен електрически заряд. Всеки път, когато един от тези електрически сигнали достигне края на неврона, се освобождават невротрансмитери, които „съобщават” на съседните неврони да създадат техни собствени електрически заряди. Милиони неврони, произвеждащи електрически заряди в унисон, създават различни ритми, познати като модели на мозъчните електромагнитни вълни.

Увличане на мозъчните електромагнитни вълни или „ синхронизация на мозъчните вълни” е всяка практика, която цели да синхронизира честотата на мозъчните вълни с периодични ритмично повтарящи се стимули (звукови, зрителни, сетивни). Честотата на стимулите е подбрана по такъв начин, че съответства на честотата на мозъчните вълни, генерирани при определено състояние на активност на мозъка. По този начин сетивна стимулация със строго подбрана честота може да насърчи промяна на активността на мозъка към точно определени състояния – различна по дълбочина релаксация, сън, активация, повишаване на енергията или концентриране на вниманието.

Как се тренира аудио-визуална релаксация?

При aудио-визуалната релаксация се съчетават изометрични техники за предизвикване на усещането за дълбока релаксация както физически, така и психически. Техниката се нуждае от опитен специалист, който да те води през нея. Не е възможно да се тренира самостоятелно!

Консултирай се с невролога и попитай рехабилитатор за насоки и места, в които можеш да се възползваш от техниката за аудио-визуален тренинг за овладяване на стреса!

Следваща статия: Управление на стреса
Сподели: