Не съществува универсална стратегия за управление на стреса – всеки човек трябва да определи кои методи за справяне работят най-добре за него. Освен това, способността лесно да включиш съответните техники за справяне със стреса в начин на живот, увеличава вероятността за успех. Ще трябва да се научиш да забавяш темпото и да осъзнаеш, че не можеш да „натискаш педала на газта“ толкова силно, колкото преди диагнозата. Приемането на ограниченията на тялото не означава, че трябва да харесваш текущата си ситуация - това просто означава, че трябва да се адаптираш. Все още е възможно да живееш качествен живот, но трудната част е да убедиш в това ума си.
Имай предвид, че малките стъпки могат да имат голямо въздействие.
Кои са основните техники за справяне със стреса?
Основните техники за справяне със стреса могат да бъдат систематизирани по следния начин:
Справяне, фокусирано върху проблемите
Справянето, фокусирано върху проблема, се случва когато човек се сблъсква директно със стресора или се опитва да намери решение спрямо него. Например, ако твърде многото ангажименти причиняват стрес, може да помислиш да премахнеш някои от тях, за да управляваш по-добре останалите. При едно хронично заболяване, обаче е трудно да се приложи фокусирано към проблема справяне, защото самото съществуване на болестта е източник на стрес. В тези случаи, вместо да се бориш с източника на стрес, ще бъде по-ефективно да се приложи подход, фокусиран върху емоциите.
Справяне, фокусирано върху емоциите
Справянето, фокусирано върху емоциите, се случва когато човек се фокусира върху регулирането на реакцията си към стрес. Този подход позволява да се приемат стресови фактори и да се намерят начини да промени начина, по който ги преживява. Може би ще ти е интересно да прочетеш разказът на болен с миастения, за това как можеш когато животът ти поднесе лимони да си направиш лимонада.
Справяне, фокусирано върху начина на живот
Може би това е най-работещата стратегия за справяне със стреса при хронични заболявания. Разпознати са осем взаимозависими измерения на здравословния начин на живот:
- Физическо;
- Интелектуално;
- Финансово;
- Екологично;
- Духовно;
- Социално;
- Професионално.
- Емоционално.
Справянето със стреса, което е фокусирано върху промени в начина на живот трябва в известна степен да повлиява всяко от тези измерения.
Как да повлияем физическото измерение на начина на живот?
Всяка форма на упражнения може да облекчи стреса. Изследванията показват, че 30% от възрастните се чувстват по-малко стресирани след упражнения. При миастения, обаче двигателната активност и конкретните физически упражнения трябва задължително да бъдат консултирани с невролог и рехабилитатор. Не бива да се изпада и в другата крайност, когато човек си мисли, че мускулната слабост означава напълно заседнал начин на живот. Важно е да се намери баланс между почивката и физическата активност, така както можеш да прочетеш в споделения опит на пациентка с миастения.
Как да повлияем интелектуалното измерение на начина на живот?
Тук се включват всички дейности, които ангажират ума, напр. четене, водене на дневник на емоциите, подреждане на пъзели, решаване на кръстословици и други. Можеш също така да тренираш мозъка си с някои техники за памет като компютър.
Как да повлияем финансовото измерение на начина на живот?
Тук отговорът е съвсем простичък – финансовата дисциплина. При животът с хронична болест, финансовото измерение никога не е без значение, защото се налагат редица изследвания и разходи, свързани с лекарства. Може да са необходими и промени в дома, така че да се избегнат инциденти. А всичко това става с пари! За да се внесе известно успокоение е важно да се запознаеш с правата ти като здравноосигурен, за диспансеризация и за санаториално лечение, както и с възможностите за заплащане на лекарствата по НЗОК. Информираността ще даде известна предвидимост на разходите, свързани с болестта и ще се отрази благоприятно на финансовото измерение на стреса.
Други възможности за финансова продкрепа са:
- Разпоредбите за данъчни облекчения за хора с увреждания;
- Услугите, предоставяни от Агенцията за социално подпомагане;
- Възможности за подпомагане по отношение на медицински изделия за хора с увреждания.
Как да повлияем екологичното измерение на начина на живот?
Какво се има предвид под термина „екологично измерение“ – това е времето сред природата. Доказано е, че прекарването на време сред зелените площи помага за облекчаване на стреса. Това означава, че поне няколко пъти седмично или поне през почивните дни, е необходимо да се взема „хапче“ природа. За щастие, България е богата на природни забележителности, информирай се и се възползвай от тяхното лечебно действие.
Как да повлияем духовното измерение на начина на живот?
Свързването със себе си и света чрез медитация, молитва или други форми на духовност може да има много ползи за облекчаване на стреса.
Как да повлияем социалното измерение на начина на живот?
Поддържането на тясна връзка със семейството и приятелите, търсенето на възможности за създаване на нови приятели и участието в обществени дейности са важни методи за справяне със стреса. Опитай се да запазиш колкото е възможно по-голяма активност в твоята общност. Ключово значение има това човек да е истински с приятелите и семейството си. Тъй като мускулната слабост е невидима за тях, на твоите близки може да им е трудно да разберат миастенията. Важно е те да знаят, че симптомите не могат да бъдат предвидени и въпреки че сте обещали да отидете на партито за рождения ден на най-добрия си приятел, внезапният пристъп може да направи изпълнението на обещанието невъзможно. Отдели време за разговор, за да разкажеш за непридвидимостта на заболяването и не прави огромната грешка да не „натоварваш другите“. Всъщност, хората ще бъдат по-напрегнати от необяснимите за тях неща, отколкото от откровеното споделяне за болестта. Върху социалното измерение може да повлияе и присъединяването към общност на хората, живеещи с миастения гравис. Проучи възможностите чрез „Фондация миастения гравис“. Може би ще ти е полезно да прочетеш разказа на пациентка с миастения за това колко е важно понякога да бъдеш изслушан.
Как да повлияем професионалното измерение на начина на живот?
След парите, работата е вторият водещ стресиращ фактор, като 60% от хората смятат, че стресът, свързан с работата, е значителен. В България важат редица правните разпоредби, напр. на защита от дискриминация на работното място поради хронично заболяване. Можеш да се информираш и за други изисквания на трудовото законодателство, а ако болестта възпрепятства възможността за работа, тогава можеш да се възползваш от медицинската експертиза за неработоспособност, т.е. т.нар. ТЕЛК решение.
Как да полияем емоционалното измерение на начина на живот?
За да се справиш с емоционалното си здраве, можеш да практикуваш общите съвети за управление на стреса:
- Пълноценен сън: сънят, неговото качество и неговата продължителност са ключови за здравето. Опитай се да следваш някои или всички съвети за хигиена на съня.
- Практикувай техники за релаксация.
- Приемай балансирани храни: високото или твърде ниското ниво на кръвна захар, както и възпалителните процеси стимулират хормонален дисбаланс, включително високи нива на кортизола. Заложи на здравословна диета, съдържаща непреработени храни, богати на фибри, антиоксиданти и фитонутриенти. Ограничи захарта, кофеина и алкохола. Приемай достатъчно здравословни мазнини – зехтин, ядки и семена.
- Практикувай успокояващи ритуали всяка сутрин: такива са грижата за кожата или малките сутрешни ритуали при събуждане като сутрешно разтягане, 5 минути разглеждане на социалните мрежи, а също така и чаша чай.
- Заложи на смеха: той доказано понижава нивото на хормоните на стреса, включително адреналин, допамин и кортизол. Освен това стимулира освобождаването на полезни хормони, като допамина. Хуморът предлага и по-светла перспектива. Повече оптимизъм разрежда напрежението, независимо къде се намираш.
- Приоритетно отдели време да правиш нещата, които харесваш и които помагат да можеш да се отпуснеш.
Можеш да намериш още ценни съвети с преживяното от пациентка с миастения гравис – как да избегнеш влошаване чрез силата на ума.
Вярно е, че не можеш да контролираш ситуациите. Можеш обаче да контролираш как мозъкът ти реагира на тях.