Тази статия е част от темата „Климат и миастения гравис“. Прочети още:

Медицинските експерти съветват – „Екстремните метеорологични условия е най-добре да се избягват от хората, живеещи с миастения“.

И практиката показва, че високата температура на околната среда се отразява неблагоприятно върху хората, живеещи с миастения. В тази статия ти предлагаме основни съвети за справяне с топлото време.

Кои са основните рискове от топлото време?

Основните рискове, породени от горещината са:

  • недостатъчен прием вода (дехидратация);
  • прегряване, което може да влоши симптомите при хора, които вече имат проблеми със сърцето или дишането;
  • топлинно изтощение и топлинен удар.

Каква е разликата между топлинно изтощение и топлинен удар?

Топлинното изтощение е, когато температурата на тялото се повиши над нормалните 37°C, но остава по-ниска от 40°C. Това води до понижаване на нивата на вода и сол в тялото и може да доведе до неразположение или припадък. След като бъде отведен на хладно място и му се даде вода, състоянието на човек с топлинно изтощение се подобрява в рамките на половин час.

Ако на човек с топлинно изтощение, ни бъде оказана адекватна помощ, може да получи топлинен удар, който е много по-сериозен. Топлинният удар означава, че тялото вече не може да се охлажда и започва да прегрява и ако не се лекува, да доведе до органна недостатъчност, увреждане на мозъка и дори смърт. Развитието на такава симптоматика трябва да се третира като състояние, налагащо спешна медицинска помощ.

Кои са основните съвети за справяне с топлото време?

В къщи

  • Проветри стаите, като отвориш прозорци и врати, когато е по-хладно, т.е. рано сутрин или късно вечер.
  • През деня усилията трябва да бъдат насочени към запазване на възможно най-хладната среда. Това се постига чрез затваряне на прозорците, спускане на завесите и щорите и охлаждане на въздуха чрез вентилатор или климатик.
  • При симптоми на топлинно изтощение се прави охлаждане със студена вода на китките, на челото и студена вана на краката. 
  • Ако под влияние на топлината се наблюдава засилване на птозата (увисване на клепача) е необходимо за временно облекчение да се направи обработка с ледено блокче. Никога ледът не се допира директно до кожата, а се увива в марля и така се прави обтриване или компрес върху очите.
  • На пазара могат да бъдат намерени охлаждащи пакети с гел, както и дрехи с охлаждащ ефект, не се колебай да ги използваш! А рецептата от „съветите на баба“ е да се направи студен компрес с ледена вода – памучна кърпа се потапя във водата, изцежда се и се поставя върху очите, под мишниците, гърдите, в ингвиналните гънки.
  • В горещи летни нощи, се налага да се помисли и за спалното оборудване. Удобни за охлаждане са охлаждащите възглавници, направени от по-хладни материали или с прикрепени охлаждащи подложки.  Трябва да се знае, че матраците с мемори пяна принципно задържат топлината, което ги прави неудобни за горещи условия. Добре е да се избере подходящ матрак с хладна и топла страна.

Хранене и течности

  • От изключително значение е приема на вода, който трябва да бъде 2-3 литра дневно. Ако имаш проблеми с „наливането с вода“ може да се направи закуска от замразен банан, обработен с блендер с добавяне на кисело мляко. С подобен ефект е замразяването на плодов сок или кисело мляко във формичките за лед.
  • Приготвянето на храна трябва да се прави вечер когато е по-хладно и храненията да бъдат на малки порции, но по-често, напр. 6 пъти дневно. 
  • Възможно е при прекомерно затопляне, поради по-изразено влошаване на предаването на нервния импулс към мускулите, да се стигне до затруднения в преглъщането. В такъв случай се опитва прием на лекарствата с лъжица кисело мляко. 

Навън

  • При пътуване, е задължително да има термос със студена вода, както и лека закуска, защото при задръстване или друго забавяне, ще можеш без риск да приемеш лекарствата си.
  • Облеклото за горещите дни трябва да е от естествена материя (памук или лен), със свободна кройка.
  • Наред с това при престой на открито в горещо време могат да бъдат използвани охлаждащи компреси, които могат да бъдат намерени в аптечната мрежа. Когато усетите, че прегрявате, поставете охлаждащия продукт върху точки на пулса по тялото, напр. шията, слепоочията, вътрешната страна на китката, вътрешната ямка на лактите, задната част на коленете, вътрешната част на бедрата или глезените.
  • Прекарвай време на открито в ранните сутрешни часове или късно вечерта, когато температурите са най-ниски.
  • Уместно е след физическа активност, която може да увеличи телесната температура, да се пристъпи към охлаждане на тялото. Една добра стратегия е да се вземе вана или душ с хладна вода, като се започва с температура близка до тази на тялото и постепенно се добавя по-хладна вода.
Сподели: