Тази статия е част от темата „Климат и миастения гравис“. Прочети още:

Екстремните горещини са най-голямата грижа за хората живеещи с миастения гравис, но излагането на студ също може да бъде голям проблем. Как отделните хора ще реагират на температурите варира в значителна степен, така както всъщност симптомите на миастения гравис (МГ) варират при отделните хора и във времето при един и същ човек. Това е довело до поетичното наименование на миастения – болестта на снежинките, но нека видим как се чувстват снежинките в студено време!

Как влияе ниската температура върху провеждането на нервния импулс?

Може би си чувал/а за т.нар. тест с лед, който на практика се състои в прилагане на лед върху клепача, което временно подобрява степента на птозата (увисване на клепача). Това може да доведе до логичния, но всъщност неправилен извод, че ниската температура подобрява симптомите на болестта. Не забравяй, че тестът с лед е диагностичен тест и ефектът е подчертано временен. Учените отдавна предполагат, че тежестта на симптомите при миастения, може бъдат повлияна от средната мускулна температура (1). Редица проучвания показват, че предаването на нервния импулс в нервно-мускулния синапс се влияе от температурата (2-5). Локалното мускулно охлаждане обикновено води до подобрение на проявите на заболяването, например, намаляване на умората, докато локално загряване влошава симптомите (6). Боренщайн и Десмед (2) предполагат, че температурата на околната среда и климата могат да имат клинични последици за пациенти с MГ. Предложени са няколко механизма за обяснение на охлаждащите ефекти върху нервно-мускулното предаване на нервния импулс (7):

Правени са и проучвания, които показват, че понижаването на телесната температура само с няколко градуса подобрява работата на мускулите, но това за съжаление не е валидно по отношение на много ниските температури, които влошават симптомите. Естествената реакция на тялото към треперенето при студ е работа на мускулите и това води до засилване на мускулната умора.

За какво трябва да помислим, за да се предпазим от ниските температури?

  • Температурата в дома трябва да е оптимална: често чуваш, че нещо е със стайна температура. Например, бутилка с вода, стояща на кухненския плот, но каква е тази температура? Според общите препоръки оптималната температура в помещенията трябва да бъде между 18 и 22 °С .
  • Облечи се на слоеве – това е формула, позната като обличане „тип зелка“, която трябва да запомниш много добре. За какво по-точно става дума? По-добре е се облечеш с много, но леки слоеве, отколкото само с една, но твърде тежка дреха. Например, памучно боди с къси ръкави, блузка и панталон. Следват суитчър и яке, които лесно може да съблечеш или облечеш според температурите навън. Необходимо е главата, ръцете и краката да бъдат съответно защитени от изстудяване чрез шапка, ръкавици и чорапи.
  • Избягвай да излизат в дни, в които има предупреждение за опасно време.
  • Не забравяй да отделиш време за почивка с нещо умерено топло за пиене и да се насладиш на красотата, която носи студеното време.  

И освен директното влияние на студа, в студените сезони на годината има повишена заболяемост от грип. Запознай се с влиянието на ваксините върху МГ и не забравяй, че самолечението с антибиотици може да бъде много опасно. Редица антибиотици могат да влошат протичането на болестта. Задължителна е консултацията с невролога преди започване на прием на антибиотик и въобще на всяко друго лекарство.

И накрая, използвай здравия разум по време на екстремно време, било то горещо или студено, това е най-добрата стратегия.

Литература:

  1. Jablecki C, Benton A. The frequency of muscle involvement in myasthenia gravis correlates with mean muscle temperature. Muscle Nerve 5:491–493, 1982.
  2. Borenstein S, Desmedt JE. Temperature and weather correlates of myasthenic fatigue. Lancet. 1974 Jul 13;2(7872):63-6.
  3. Borenstein S, Desmedt JE. Local cooling in myasthenia. Improvement of neuromuscular failure. Arch Neurol. 1975 Mar;32(3):152-7.
  4. Ricker K, Hertel G, Stodieck S. Influence of temperature on neuromuscular transmission in myasthenia gravis. J Neurol. 1977 Nov 1;216(4):273-82.
  5. Ramanathan NL. A new weighting system for mean surface temperature of the human body. J Appl Physiol. 1964 May;19:531-3.
  6. Sanders DB. Electrophysiologic tests of neuromuscular transmission. Suppl Clin Neurophysiol. 2004;57:167-9.
  7. Rutkove SB. Effects of temperature on neuromuscular electrophysiology. Muscle Nerve. 2001 Jul;24(7):867-82.
Следваща статия: Стрес
Сподели: