Тази статия е част от темата „Климат и миастения гравис“. Прочети още:
Ако живееш с миастения гравис (МГ), може да имаш замъглено зрение, отпускане на клепачите на едното или двете очи, слабост на мускулите на ръцете, лицето и краката. Може да изпитваш също така задух и умора. Тези симптоми са много чести, но те могат да се влошат от различни фактори от средата, т.нар. тригери на болестта. Чести тригери са топлината (напр. температура във връзка с друго заболяване) и горещото време.
Важно е да научиш как топлината задейства симптомите на МГ, това може да помогне да се управлява по-добре болестта.
Доказан ли е влошаващия ефект на топлината?
Вредният ефект на топлината върху клиничните симптоми и електрофизиологичните аномалии на миастения гравис е добре проучен и доказан (1). При повечето пациенти повишаването на общата телесна или регионална температура от излагане на топлина в околната среда (горещо време, топли напитки или топли вани) води до увеличаване на мускулната слабост. Описани са и много случаи на миастенна криза по време на фебрилно заболяване.
Какво се случва под влияние на високата температура?
При МГ тялото атакува области, където нервите „разговарят“ с определени мускули и им подават сигнал да се съкращават. Без подаването на нервен сигнал мускулите не могат да функционират правилно, уморяват се лесно и стават слаби.
По-високите температури, по принцип, влошават възможността нервите да изпращат сигнали към мозъка, мускулите и останалата част от тялото. Но това е особено изразено при хора с миастения, при които невро-мускулния синапс е нарушен от автоантителата.
Въпреки, че първоначално горещ душ, хидромасажна вана, гореща вана или сауна могат да те накарат да се почувстваш страхотно, те ще изтощят мускулите и могат да доведат до сериозен проблем. Дори промяна в температурата при ходене от климатизирания дом или магазин до колата може да ти причини слабост.
Не подценявай изтощителния потенциал на топлината! Справянето с неяа е предизвикателство, но същото важи и за излагането на много ниски температури.
Литература:
- Gutmann L. Heat-induced myasthenic crisis. Arch Neurol. 1980 Oct;37(10):671-2.