Електромиография

Какво е електромиография?

Двигателните неврони предават електрически сигнали, които карат мускулите да се свиват. Чрез електромиографското изследване се обективизира нервната проводимост, т.е. колко бърза и силна е електрическата активност в периферните нерви и в нервно-мускулния синапс.  При електромиографията се използват малки устройства, „превеждащи“ тези сигнали в графики, звуци или числови стойности, които след това се интерпретират от специалиста. Електромиографията (ЕМГ) може да не даде положителен резултат и в такива случаи трябва да се направи ЕМГ на единично мускулно влакно (single-fiber) – това е по-чувствителен метод, но не е толкова широко разпространен.

Как работи електромиографията?

Обичайно преди да се пристъпи към ЕМГ се прави изследване на нервната проводимост чрез прикрепени върху кожата електроди (повърхностни електроди) за измерване на скоростта и силата на пътуващите нервни импулси между две или повече точки.

Самата процедура ЕМГ измерва електрическата активност на мускулите в покой и по време на съкращение (мускулна контракция). Въвежда се тънък иглен електрод в няколко мускула, за да се търсят заболявания, които увреждат мускулната тъкан или нервите. ЕМГ се извършва от лекар, който е специалист в тази област. Лекарят ще гледа и слуша сигналите, които преминават от електрода към машината за ЕМГ.

ЕМГ на единично мускулно влакно е подобна на стандартната, но се работи с единичен мускул и чувствителността е по-голяма. Технически това е много по-труден тест за лекаря и често изисква изследване с продължителност до един час. Поради тази причина обикновено първо се правят другите тестове и едва след това, ако те са нормални, но диагнозата на МГ все още се подозира, се прави ЕМГ на единично мускулно влакно.

Как да се подготвя за електромиография?

Основните съвети за подготовка преди електромиография са следните:

  • Кожата трябва да е почистена и да не е прилаган никакъв козметичен продукт, защото маслата могат да повлияят на резултатите от изследването.
  • Поне 3 часа преди процедурата не трябва да се пуши.
  • Важно е лекарят да бъде уведомен ако има прием на разредители на кръвта, антихолинестеразни инхибитори или ако пациентът има пейсмейкър, защото той може да бъде повлиян от малките електрически импулси, изпращани по време на ЕМГ.
  • Дрехите трябва да позволяват бърз и лесен достъп до зоната за тестване.

Как се осъществява процедурата?

ЕМГ процедурата може да се извърши амбулаторно или като част от престоя в болница. ЕМГ обикновено се извършва веднага след изследване на нервната проводимост (тест, който измерва потока на тока през нерв, преди да достигне мускула, а не реакцията на самия мускул).

Преди изследването ще трябва да се отстранят всички бижута, фиби, очила, слухови апарати или други метални предмети, които могат да попречат на процедурата. 

Основните стъпки на процедурата са следните:

  • Тестът се осъществява в легнало или седнало положение в зависимост от изследваните мускули. Кожата се почиства с антисептичен разтвор. След това неврологът поставя фина стерилна игла в мускула и заземяващ електрод под ръката или крака. За теста може да са необходими пет или повече вкарвания на иглата. Може да почувстваш лека болка при поставянето на електрода, но обикновено това е напълно безболезнена част от процедурата.
  • След поставянето на иглата е необходимо мускулът да се отпусне, а след това се дават указания за извършване на определени движения, така че да се случи мускулна контракция.
  • Електрическата активност от работещия мускул ще бъде измерена и показана на осцилоскопа. Може да се използва и аудио усилвател, за да могат да бъдат оценени външният вид и звукът на електрическите потенциали. Ако записващото устройство е прикрепено към аудио усилвател, може да се чуе звук като градушка върху ламарина, когато мускула се свива.

Колко продължава процедурата и има ли странични реакции след нея?

След процедурата може да има временни, леки синини, там където игленият електрод е бил вкаран в мускула. Те трябва да изчезнат в рамките на няколко дни. Тестът обикновено отнема от 30 минути до 1 час или повече. Можеш да извършваш всяка от нормалните си дейности, като хранене, шофиране и упражнения, преди или след теста. Няма трайни странични ефекти.  

Следваща статия: Изследване на дишането
Сподели: