Слабостта на лицето и дъвкателните мускули са често наблюдавани в началото на заболяването, така че зъболекарите също трябва да могат да разпознават симптомите на миастения гравис (МГ). Някои лекарства могат да причинят по-голяма слабост и умора и симптоми като затруднено затваряне на челюстта, умора на езика, сухота в устата и др.
Грижа за здравето на зъбите и устната кухина
В устната кухина на хората има над 700 бактерии като голям процент от тях могат да са неблагоприятни за здравето. Те могат да причинят кариес, плака, гингивит (възпаление на венците) или в някои случаи дори пародонтит (деструктивно заболяване, обхващащо целия опорно поддържащ апарат на зъба с прилежащия към него венец, дължащо се на хронична бактериална инфекция). В същото време често срещан проблем е появата на зъбен камък, който след като се натрупа в големи количества, може да бъде отстранен само в стоматологичен кабинет със специализирани устройства. Тези състояния могат да влошат миастенията, поради което правилната грижа за зъбите е от съществено значение. Ежедневните навици в грижите за устната кухина трябва да включва не само редовно миене на зъбите след всяко хранене, но и почистване със зъбен конец, използване на вода за уста, редовни посещения при зъболекар и балансирана диета.
Правилна техника на миене на зъби е следната:
- Четката за зъби се държи под ъгъл 45 градуса спрямо венците;
- Зъбите се обработват по цялата повърхност с нежни движения, без прекалено натискане, защото то може да травмира венците.
За допълнително почистване се използва конец за премахване на остатъци от храна от междузъбните пространства, както и междузъбни четки. Това почистване е уместно да се прави поне веднъж дневно.
Какви са честите стоматологични усложнения на болестта?
Поради мускулната слабост, могат да бъдат засегнати следните области в устната кухина:
- Език: може да се развие атрофия на езика и загуба на вкуса;
- Увисване на челюстта: слабостта на дъвкателните мускули води до увисване на долната челюст и често пациентът се налага да я държи затворена, помагайки си с ръка;
- Затруднено хранене: развива се във връзка с засягане на процесите на дъвчене и преглъщане поради мускулна слабост. Това води до недоимъчно хранене и съответно липса на витамини и минерали, които са необходими за здравето на венците. Може да се стигне до оголване на шийката на зъбите и загуба на зъби.
Развитието на проблеми в устната кухина може да бъде свързано и с някои от лекарствата, приемани за миастения:
- Циклоспорин: може да доведе до хиперплазия (свръхрастеж) на венците. Този страничен ефект се развива още през първия месец от приема на лекарството и е по-чест при наличие на зъбна плака и по-висока доза на медикамента.
- Азатиоприн: потиска имунната система и предразполага към инфекции вкл. и в устната кухина, забавя заздравяването на рани и може да се наложи използване на антибиотично лечение след по-обширни стоматологични процедури.
- Котикостероидите също потискат имунната система, забавят заздравяването на рани и предразполагат към инфекции. Ако е необходима по-сериозна стоматологична процедура, свързана със стрес на организма, напр. екстракция на няколко зъба, е необходимо да се обсъди с невролога увеличаване на дозата на кортикостероидната терапия преди процедурата.
- Инхибитори на ацителхолинестеразата: засилват отделянето на слюнка, което трябва да се съобразява от стоматолога при процедурите.
Има ли особености, свързани със стоматологичната помощ при хора с миастения?
Ако миастенията е под добър контрол, няма причина да не се посещава стоматолог в напълно нормален режим. Ето някои важни съображения по темата:
- Записването на час за стоматолог трябва да е за сутрешните часове. Добре известно е, че симптомите на миастения са по-слабо изразени в началото на деня и се засилват в следобедните и вечерните часове.
- Необходимо е стоматологът да е запознат със заболяването и приеманите лекарства и да осигуриш комуникация между него и лекуващия невролог. Това е особено важно ако е необходима оперативна интервенция.
- Ако има затруднения при отваряне и затваряне на устата, при задържане на главата или при преглъщане, зъболекарят трябва да знае, за да предотврати проблеми.
- Препоръчва се в стоматологичния стол да се стои в седнало, изправено положение.
- Ако е необходима упойка, се предпочитат локални, а не общи анестетици. Препоръчват се амидни, а не естерен тип анестетици. Използването на вазоконстриктор (лекарство за свиване на кръвоносните съдове), напр. 1:100 000 епинефрин в комбинация с лидокаин е полезно за засилване на ефекта от анестезията при по-малка доза на анестетика.
- Техниките за интравенозна седация (успокояване чрез медикамент, инжектиран венозно) и използването на наркотични аналгетици не се препоръчват, защото засилват риска от развитие на миастенна криза.
- Хората с миастения гравис може да не могат/понякога не успяват да се справят с протези, поради отслабена мускулна структура. Зъбните импланти са един от най-полезните начини да бъдат заменени липсващи зъби при пациенти с това заболяване.
Внимание! Някои често използвани от стоматолозите лекарства могат да доведат до усложнения при хора, живеещи с МГ чрез обостряне на мускулната слабост или повлияване на дишането. Лекуващия стоматолог трябва да бъде информиран за тези лекарства.
Списъкът не може да обхване всички потенциално опасни лекарства и затова е необходимо да се направи консултация с невролога!
Литература:
- В статията е използван материал от Myasthenia Gravis Foundation Of America. DENTAL TREATMENT CONSIDERATIONS. Достъпно на: https://myasthenia.org