едрофониум тест

Преди и след едрофониум тест. Източник: Matsuo K, Fujii C. A Case of Refractory Generalized Myasthenia Gravis Treated with Polypharmacy and Plasma Exchange. Journal of Neurology & Neurophysiology. 2016 07(02)

Тези тестове се правят след измерване на мускулната сила с динамометрия или на виталния капацитет преди и след приложение на съответния медикамент. Това тестване може да се проведе с неостигмин, приложен интрамускулно (1,5 mg) или бавно венозно (0,5 mg) или с венозно приложение на едрофониум.

Tест едрофониум

Какво е едрофониум?

Едрофониум (Edrophonium) е бързодействащ ацетилхолинестеразен инхибитор. Той предотвратява разграждането на ацетилхолина чрез конкурентно потискане на ензима, който участва в разграждането – ацетилхолинестераза в невро-мускулния синапс. Това води до увеличаване на количеството на ацетилхолина в синапса и облекчаване на симптомите на миастения гравис.

В каква форма се предлага медикамента?

Edrophonium се предлага като 10 mg/mL форма за венозно приложение. Началото на действието започва в рамките на 30-60 секунди след инжектирането и ефектите отзвучават в рамките на 5-10 минути. Дозата е 0,10 mg/kg при деца и 10 mg или по-малко при възрастни и 0,05-1,0 mg (подкожно) при бебета.

Как се прави теста?

Преди теста лекарят може да определи диетични ограничения или да преустанови употребата на определени лекарства или добавки. Той трябва да има информация за всички лекарства, които приемаш, включително билки, защото някои вещества могат да повлияят на резултатите от теста.

  • Предварително, лекарят ще направи оценка на тежестта на симптомите чрез неврологичен преглед и евентуално провокационни тестове.
  • Тестът ще започне с поставяне на абокат и инжектиране на малко количество от лекарството. Може да се почувства леко стомашно неразположение и леко сърцебиене. При добра поносимост се инжектират до 9 mg, за предпочитане на стъпки от 2-4 mg, като се изчакват 45-60 секунди между стъпките (1).
  • По време на теста ще бъде проследявано кръвното налягане и сърдечната честота.

По какво се определя дали тестът е положителен?

Действието на едрофониума настъпва 30-60 секунди след инжектирането и се изчерпва до 5-10 минута. Тестът е положителен ако лекарят установи подобряване на мускулната сила. Симптомите обикновено се подобряват след 4 до 6 mg за повечето пациенти. Тестът с едрофониум се оценява най-добре чрез наблюдение за увеличена сила на единичен мускул (2). Отчитането на подобрението може да стане клинично, но е по-добре, то да бъде потвърдено електромиографски.

Чувствителността на теста е 95% при генерализирана миастения гравис и около 86% за очната форма (3)

Негативният тест не изключва диагнозата миастения гравис, но е насочващ за търсене на друга причина за мускулната слабост.

Може ли да има странични реакции от теста?

Едрофониумът може да причини различни странични ефекти поради повишено въздействие върху мускариновите рецептори. Те включват:

  • гадене;
  • разстроен стомах;
  • замъглено зрение;
  • изпотяване;
  • повишено производство на слюнка;
  • замаяност.

Страничните реакции обикновено продължават по-малко от минута.  Ако продължиш да се чувстваш зле, лекарят може да направи инжекция с атропин, който обръща ефектите на едрофониума. 

В редки случаи може да има сериозни нежелани реакции:

  • намалена сърдечна честота (брадикардия);
  • стесняване на дихателните пътища (бронхоспазъм);
  • намаляване на кръвното налягане (хипотония);
  • загуба на съзнание (синкоп).

Ето защо изследването се извършва само ако има оборудване за спешна реанимация.

Има ли противопоказания за този тест?

Тестът може да не е подходящ ако имаш:

  • бавен сърдечен ритъм;
  • астма;
  • неравномерен сърдечен ритъм;
  • ниско кръвно налягане;
  • запушвания на пикочните пътища или червата;
  • сънна апнея.

Уведоми лекаря, ако имаш някое от тези състояния!

Тест с неостимин

Какво представлява теста с неостигмин?

Neostigmine (неостигмин) е по-дълго действащ инхибитор на ацетилхолинестеразата, който все повече се използва като алтернатива на едрофониума за диагностични тестове. Максималният ефект се постига на около 30 минута след интрамускулно инжектиране, въпреки че отговорът може да се види и в рамките на 15 минути. Ефектът може да продължи няколко часа. Обичайната доза при възрастни е 1,5 mg, като лекарството се прилага интрамускулно, в делтоидния мускул.

Начина на осъществяване, предупрежденията и страничните ефекти са както при теста с едрофониум, но предимствата са, че неостигминът има по-голяма продължителност на действие, което го прави по-подходящ за подробно и продължително изследване на очната подвижност, изследване на двойното виждане, мускулната сила и др. (1).

Литература

  1. Grigg J. Extraocular muscles: relationship of structure and function to disease. Aust N Z J Ophthalmol. 1999 Dec; 27(6):369-70.
  2. Barton JJ, Fouladvand M. Ocular aspects of myasthenia gravis. Semin Neurol. 2000; 20(1):7-20.
  3. Phillips LH 2nd, Melnick PA. Diagnosis of myasthenia gravis in the 1990s. Semin Neurol. 1990 Mar; 10(1):62-9.
Сподели: