Ние контролираме мускулите на нашето тяло, като стимулираме съкращаването на мускулните влакна чрез двигателен нерв. Ако нервното предаване бъде прекъснато от нервно или мускулно заболяване, тогава ще се стигне до слабост на засегнатите мускули.

Какви са особеностите на мускулната слабост при миастения гравис?

Слабостта на мускулите на крайниците е основен симптом при миастения гравис. Особеностите на този симптом са следните:

  • може да бъде засегната всяка мускулна група;
  • по-често са засегнати проксималните групи мускули (мускулите на мишницата и бедрата), поради това се затрудняват ежедневни дейности, напр. ставане от стол, изкачване по стълби, задържане на ръцете над главата (затруднения при измиване на косата, бръснене или гримиране), често се наблюдава невъзможност да се продължи да се пише след по-продължително писане;
  • рядко може да има фокусирано засягане на мускулите, напр. Отделни мускули на ръцете и краката или мускулите, които осигуряват движение на шията;
  • обичайно засягането на мускулите е асиметрично;
  • слабостта се засилва след движение, т.е. след физическа активност и намалява след почивка, поради това сутрин след ставане от сън обичайно липсват оплаквания, но с напредването на деня настъпва мускулна слабост;
  • често има болка в мускулите в резултат на крампи, тази симптоматика по-често засяга мускулите на шията;
  • описват се и случаи на развитие на невропатия на лакътя, защото поради слабост на мускулите на врата, пациентите използват ръката си за да държат главата изправена.

Какви други симптоми от страна на мускулите може да има?

Може да има изтръпване, тежест, мускулни спазми. Друг симптом, който не се споменава често в литературата, но се наблюдава при някои пациенти е чувството за загуба на равновесие.

Какво означава парестезия?

По принцип сетивността при миастения не е засегната, но в някои случаи може да има оплаквания от парестезии (изтръпване). Медицинският термин за изтръпване и/или мравучкане е парестезия. Това е абнормно състояние, което се дължи на промени в сетивността и е свързано с поява на усещания за парене, изтръпване, мравучкане или липса на чувствителност. Всеки е имал такива усещания, напр. ако сме притиснали с тежестта на тялото си крайник, след освобождаване на натиска имаме усещане за „пробождане с иглички“, зоната сякаш е уголемила обема си и трудно можем да стъпваме върху тръпнещия крайник. Наличието на подобни симптоми налага да се направи разграничение от другата основна причина за тежка нервно-мускулна слабост - синдромът на Гилен-Баре. При този синдром тялото синтезира антитела, които са насочени срещу периферните нерви, инервиращи мускулите. Обикновено тези нерви са обвити в миелинова обвивка, която служи за увеличаване на скоростта на провеждане на нервните импулси по дължината им (като пластмаса около медна жица). При автоимунна атака нервите се възпаляват и демиелинизират (разрушава се обвивката).Това води до забавяне или пълно прекъсване на нервните импулси и невъзможност за свиване на мускулите, които са инервирани от засегнатите нерви. Симптомите обикновено започват с парестезия в крайните части на краката, следва  бързо прогресираща и симетрична парализа или слабост, която започва от краката и се издига до главата (наречена възходяща парализа). В по-тежките случаи заболяването прогресира и засяга мускулите на преглъщането и дишането. Синдромът обикновено има отлична прогноза, като повечето пациенти се възстановяват напълно.

При миастения може да има парестезии в лакътя поради постоянните опити за придържане на главата нагоре поради слабост на мускулите на врата.

Чести ли са мускулните крампи при миастения?

Мускулните групи обикновено работят заедно: когато мускулът се съкрати и сгъне крайника, той се противопоставя на работата на мускула, който разгъва крайника. Това допълващо мускулно действие зависи от правилното предаване на нервни сигнали по пътищата, свързващи мозъка, двигателните неврони в гръбначния стълб и мускулите.

Мускулните спазми са неволеви съкращения на мускули или мускулни групи, мускулите се стягат внезапно и състоянието е силно болезнено. Това крампиране на мускулите е изключително често наблюдавано и в общата популация и не е специфичен белег за миастения гравис. При мускулен спазъм се наблюдава рязко свиване на мускула с образуване на твърда „бучка“, което обичайно е силно болезнено. Продължителността варира от няколко секунди, до 10-15 минути в по-редки случаи. Понякога съкращаването на мускула се проявява и изчезва няколко последователни пъти, преди да отмине напълно.

Мускулните крампи изглежда са често срещан проблем сред пациентите с МГ. Мускулите се нуждаят от калций, калий и натрий, за да работят правилно. За облекчаване на мускулни крампи може да се наложи добавяне на тези микроелементи, но това трябва да се случва задължително след консултация с лекар!

Какви са симптомите на загуба на равновесие?

Напречно-набраздената мускулатура осъществява движението чрез два вида съкращение:

  • Клонични съкращения - за осъществяване на бързите движения на крайниците;
  • Тонични съкращения - за поддържане позата на тялото.

Мускулната сила зависи от функционалното състояние на централния и периферния двигателен неврон и от състоянието на напречно набраздените мускули. Поради намалената мускулна сила се стига до затруднение в поддържането на позата на тялото. Загубата на равновесие се изразява в залитане в определена или неопределена посока. Залитането в определена посока обичайно е леко до умерено тежко и възможността за ходене е запазена с минимална подкрепа. При изразените случаи на залитане в неопределена посока, самостоятелното ходене става невъзможно и често е силно затруднено до невъзможност за ставането от леглото.

Следваща статия: Умора
Сподели: