Кандида инфекция в междупръстията на ръката. Източник: DermNet NZ

Обща информация

Наименованието кандидоза не е име на отделна болест, а се използва по отношение на група кожни инфекции, причинявани от гъбички от семейството на дрождите.

В зависимост от това къде е локализирана инфекцията се класифицират и болестите в групата кожна кандидоза:

Засягане на лигавиците:

  • Кандидоза на устата, позната и като монилиаза;
  • Кандида инфекция на устните ъгли (ангуларен хейлит);
  • Кандида инфекция на гениталната лигавица (вулвовагинит, баланит, баланопостит).

Засягане на кожата:

  • Интертриго (възпаление в големите гънки);
  • Дерматит по седалището у кърмачетата (като част от т.нар. дерматит от пелени);

Засягане на ноктите:

  • Паронихия (възпаление на нокътната гънка);
  • Онихомикоза (засягане на нокътната плочка).

При кого се развива

На практика най-честият причинител на кандидозата е candica albicans, която е част от нормалната кожна микрофлора. Поради това кандидоза се развива предимно у хора, при които има:

  • увредена имунна защита;
  • обменни заболявания, напр. захарен диабет;
  • прием на системни кортикостероиди или имуносупресивни лекарства;
  • сериозни общи заболявания.

Продължителната кортикостероидна терапия е важен рисков фактор за кандидоза, защото съчетава поне три от благоприятните за развитие на кандида фактори – отслабване на имунната защита, увеличаване на теглото и хипергликемия (увеличена кръвна захар).

Клинична картина

Кандидоза на устната лигавица: Развива се дифузно възпаление (хейлит), което може да има сух вид с червени, лъскави плаки и силна болка или да се образуват т.нар. псевдомембрани – бели налепи по бузите, езика, небцето, които ако се свалят откриват повърхностни ранички (фиг. 1).

Болестта може да се прояви като остро състояние с болезненост или да хронифицира. Хроничните форми обичайно се развиват при хора с протези – възпалението е по-слабо изразено, обичайно налепи липсват, но лигавицата е суха и има дискомфорт.

Фигура 1. Бели налепи при кандидоза на устата. Източник: DermNet NZ

Бели налепи при кандидоза на устата

Ангуларен хейлит става въпрос за ограничена форма на кандидоза на устната кухина, при която възпалението обхваща само ъглите на устните. Образуват се болезнени цепки, оградени от зачервена кожа. Подобно състояние може да се наблюдава у хора, при които има витаминен дефицит, както и при деца като израз на бактериална инфекция.  

Кандидозата на гениталната лигавица наподобява промените, характерни за кандидозата на устната кухина, но се засяга лигавицата на влагалището и вулвата при жените или лигавицата на пениса при мъжете. Болестта е съпроводена от неприятна секреция и обичайно изразен сърбеж. Симптомите се засилват след сексуален контакт.

Кандида инфекция на гънките – когато възпалителния процес обхваща големите гънки (слабини, подмишници, под гърдите), общото наименование е интертриго. То може да се дължи на дразнене и триене (напр. при хора със затлъстяване), на бактериална (най-често стрептококова инфекция) или на кандида инфекция при предразположени лица. При кандида инфекция в гънката се развива зачервена плака с леко лилавеещ нюанс, повърхността е лъскава, а в съседство се наблюдават червени пъпчици (папули), т.нар. сателитни лезии (фиг. 2). В дъното на гънката кожата е мацерирана и може да има белезникав налеп.

Фигура 2. Кандидоза в субмамарната (под гърдите) гънка. Източник: DermNet NZ

Кандидоза под гърдите

Освен в големите гънки, кандидозата може да засегне кожата в междупръстията, най-често процесът обхваща трето междупръстие (между средния и безименния пръст). Картината е подобна на тази на интертригото. Предразполагащ фактор за тази форма е постоянното мокрене на ръцете (напр. /при готвачи).

Паронихия е състояние с болезнено възпаление на гънката около нокътя. Кожата става червена, оточна и болезнена. При натиск може да се види отделяне на гнойна капчица (фиг. 3). При хронифициране на процеса възпалението не е силно изразено, но вторично се засяга нокътната плочка – тя загубва блясъка си, става неравномерна и се появяват напречни набраздявания.     

Фигура 3. Паронихия от кандида. Източник: DermNet NZ

Паронихия от кандида

Онихомикозата се характеризира с промяна във вида на нокътните плочки и може да засегне един или повече нокти на краката и ръцете. Почти никога не се наблюдава засягане на всички нокти. Поради това ако всички нокътни плочки са променени следва да се мисли за промени по ноктите като симптом на друго кожно или вътрешно заболяване. Видът на промените не се различава от този при онихомикоза, причинена от дерматофити (L40-12-2) и, за да се постави диагнозата, значение имат данните за придружаващи заболявания или провеждано лечение, както и резултата от провеждани изследвания.

Причини 

Candida е името на група дрожди, чиито основни представители са нормален обитател на човешкия храносмилателен тракт и кожата от ранна детска възраст, където живеят без да причиняват заболяване. Ако защитните сили на гостоприемника са отслабени, тези гъбички могат да причинят инфекция на лигавиците, кожата и по-рядко дълбока инфекция.

Диагноза

Диагнозата се поставя на базата на прегледа, могат да бъдат направени и  допълнителни изследвания:

  • Микроскопия на налепите;  
  • Култивиране на гъбичката в специална хранителна среда.

Лечение

При кандида обикновено е достатъчна локалната противогъбична терапия, като продукта се нанася по засегнатите участъци веднъж или два пъти дневно.  

Много важни са и общите грижи:

  • Засегнатите участъци не бива да бъдат подлагани на повишена влажност.
  • Ако има затлъстяване, диабет или друг здравословен проблем, те трябва да се коригират от съответните специалисти, за да се избегне рецидив на инфекцията.

Съдържанието на този уебсайт е само за информационни цели. Не предоставяме услуга за онлайн консултации, медицински съвети, диагноза или лечение. Ако имаш някакви съмнения относно кожата или нейното лечение, направи консултация с дерматолог.

Следваща статия: Разноцветен лишей
Сподели: