Какво е важно да знаеш?

Кортикостероидите прилагани за продължително време могат да доведат до редица кожни промени:

  • Бактериални инфекции поради отслабен имунен отговор, представят се като възпаление на космите (фоликулит), причинен най-често от стафилококи или червен вятър (еризипел) и целулит, причинени от стрепкококи или други бактерии;
  • Гъбични инфекции: от дерматофити, наричат се общо тинеа, от дрожди, познати като кандидоза, разноцветен лишей;
  • Вирусни инфекции, предимно херпес зостер;
  • Изтъняване на кожата с развитие на пурпура, разширени капиляри и бавно зарастване на рани, особено в увредените от слънцето зони;
  • Стрии под мишниците и в слабините;
  • Стероидно акне;
  • Косопад.

Особено често се наблюдават атрофични промени в кожата, които могат да доведат до изтъняването й, развитие на пурпура и червени стрии. Изтъняването на кожата и пурпурата обикновено са обратими след прекратяване на терапията, но стриите са постоянни.

Пурпурата обикновено засяга изложените на слънце области на гърба на ръцете и предмишниците, както и отстрани на шията, лицето и долните крайници, и обикновено не се придружава от осезаем оток. Червените стрии обикновено се появяват по бедрата, задните части, раменете и корема.

Нарушаването на заздравяването на рани е друг често срещан и потенциално сериозен страничен ефект от системната употреба на кортикостероиди, защото те пречат на естествения процес на възстановяване на тъканта, като потискат привличането на левкоцити и макрофаги (защитаващи организма клетки), намаляват синтеза на колаген и намаляват експресията на растежен фактор на кератиноцитите след нараняване на кожата.

Какво е важно да направиш?

Кожата има много функции, но една от основните задачи е да направи бариера между вътрешния ни свят и външната среда. Всеки козметичен продукт, за да свърши своята работа е необходимо първо, да успее да преодолее кожната бариера за проникване на вещества и второ, да бъде нанесен в предназначеното за него място и в подходящото време. Ако нанасяме козметичните продукти в неправилен ред, няма да видим никакъв ефект. Но и не трябва да бъде твърде сложно, защото ако е твърде сложно – просто няма да го правиш, нали? Всъщност ежедневната грижа трябва да включва три стъпки за сутрешна грижа и те са:

  • Почистване;
  • Овлажняване;
  • Защита.

Вечерта е по-различна, защото сме защитени в уюта на дома и заменяме защита с подхранване/третиране на проблемите. 

Сутрешната грижа започва с почистване и тъй като под влияние на кортикостероидната терапия кожата изтънява и се изсушава, е добре да се използва почистващо олио с меко действие. Използването на сапун не е добра идея, защото той съдържа активно действащи повърхностноактивни вещества, които извличат мазнините и нарушават естествената защита, която осигурява кожата.

Следва овлажняване на кожата и това е абсолютно задължително. Водата е изключително важен фактор, който се грижи за “поправяне” на щетите, нанесени от слънцето, климата, вредните химикали от околната среда и вредните фактори на вътрешната среда – в случая действието на кортикостероида. За овлажняване се използва влагозадържащ продукт под форма на крем или лосион.

И третата стъпка е слънцезащитата. Не забравяй за нея, защото както вече споменахме пурпурата като страничен ефект на кортикостероидната терапия се развива по откритите и изложени на слънчева светлина части на тялото. При вечерната грижа нанасянето на слънцезащитен продукт не е необходимо и на негово място се прилага подхранващ продукт с витамини и минерали, който цели да „нахрани“ кожата и да възстанови нейното равновесие.  

Освен грижата за защитната функция на кожата, при продължителна кортикостероидна терапия трябва да се помни и това, че кожата изтънява и става много по-податлива на травмиране, а ако се образуват ранички, те зарастват много трудно и бавно. Ето защо трябва да се погрижиш за средата в дома си така, че да се защитиш от случайни травми.

Трябва да внимаваш, доколкото е възможно, и за наранявания при физическа активност, на работното си място или когато се придвижваш. Особено внимание изискват и ходилата. При продължителен прием на кортикостероиди, освен кожните промени има и склонност към повишаване на нивата на кръвната захар.

Тези два фактора, ранима кожа и хипергликемия, са особено опасна комбинация за краката. Основните грижи за профилактика на промени по стъпалата и усложнения включват:

  • Контрол на нивото на кръвната захар, добрия обменен контрол означава поддържане на нивото йр в нормалните граници;
  • Категорично и безусловно преустановяване на пушенето; 
  • Здравословен режим на хранене (L40-8-1), за да се контролира телесното тегло;
  • Физическа активност – преди всичко ходене и комплекси за гимнастика за краката;
  • Перфектна хигиена на краката – ежедневно измиване с неутрален сапун и вода, грижливо подсушаване на пространството между пръстите с мека хавлиена кърпа. Необходимо е приложение на овлажняващ крем по кожата на ходилата, включително пета и подбедрица, но не и между пръстите на краката;
  • Чорапите следва да бъдат от памучна материя и да се сменят всеки ден; 
  • Правилен избор на обувки – те трябва да са достатъчно широки и дълги, на ток не по-нисък от 5 cm предвид честото развитие на плоскостъпие при увеличаване на теглото. От съществено значение е и съветът да не се ходи на босо дори и на плажа!
  • Намаляването на дължината на ноктите трябва да бъде често (всяка седмица), но не бива да се използват режещи инструменти, а само изпиляване, за да се предотврати развитие на състоянието враснал нокът.  
  • Редовно осъществяване на медицински педикюр от специалист, за да се осигури адекватна грижа за кожата на ходилата, да се проследява състоянието на ноктите и да се диагностицира рано евентуална гъбична инфекция. 
  • Ако се установят малки цепнатини (рагади) по петите или други дори и незначителни наранявания на кожата е необходимо да се направи антисептична обработка и превръзка, а при наличие на травматичен мехур съдържанието се аспирира внимателно със спринцовка и се прави превръзка. Не се препоръчва употребата на йод съдържащи антисептични средства, превръзката се осъществява с бинт, а не с анкерпласт.

Както вече споменахме при кортикостероидна терапия има по-висок риск от някои заболявания на кожата. При поява на промени не отлагай консултацията с дерматолог, който ще постави адекватна диагноза и ще назначи правилното лечение.

Ако не е препоръчано от лекар, не намалявай дозата и не преустановявай лечението с кортикостероиди – рискуваш да се влошат симптомите на твоето заболяване или да се развият симптоми, свързани с остра недостатъчност на надбъбречната жлеза, позната като Адисонова криза.

Следваща статия: Тинеа
Сподели: