Разноцветен лишей по тялото

Разноцветен лишей по тялото. Източник: DermNet NZ

Обща информация

Pityriasis versicolor (Питириазис версиколор) означава менящ цвета си лишей. Това е често срещана, доброкачествена, повърхностна кожна гъбична инфекция, обикновено характеризираща се с бели, кафеникави, розови или жълтеникави петна с дребно трицевидно залющване по повърхността. Болестта има доброкачествен ход, но при пациенти с предразположение може да стане хронична и да рецидивира.   

При кого се развива

Pityriasis versicolor се развива най-често при лица на възраст 15-24 години, когато мастните жлези са по-активни. Появата на заболяването преди пубертета или след 65-годишна възраст е необичайна, с изключение на случаите, които се развиват във връзка с потискане на имунната система, напр. кортикостероидна терапия, лечение с имуносупресори или тежки системни заболявания. Боледуват с еднаква честота всички раси и двата пола.

По-често засегнати са хора, които се потят силно. Въпреки, че този лишей не се счита за заразно заболяване, понякога могат да бъдат засегнати няколко члена на семейството.   

Клинична картина

Обичайното разположение на обрива е по горната част на гърдите и гърба, понякога по проксималните части на крайниците (тези части, които са по-близо до тялото). Изключително рядко може да има обрив извън тези зони, напр. по лицето, скалпа или гениталиите.

При хора със светла кожа лезиите са с вид на петна с неголеми размери, неправилна форма и различен цвят, розов, червено-кафяв, жълто-кафяв. На различния цвят на лезиите се дължи и наименованието – „въртящ цвета си лишей“. При по-тъмни типове кожа, лезиите са или по-светли или тъмни на цвят. По повърхността на петънцата се наблюдава фина, подобна на прах десквамация.

Ако има излагане на слънчево облъчване, в засегнатите зони не се развива тен и кожата изглежда като обсипана с бели петна. Това се счита, че се дължи на факта, че гъбичката, която е причинител на болестта образува киселина, която има фотозащитно действие.   

В типичните случаи липсва субективна симптоматика – лезиите не са сърбящи или болезнени, но състоянието е неприятно от козметична гледна точка и създава дискомфорт.

Фигура 1. Бели петна в засегнатите зони след слънчево облъчване. Източник: DermNet NZ.

Бели петна в засегнатите зони след слънчево облъчване

Протичането на болестта е доброкачествено, но при хората, при които е налице позитивна фамилна анамнеза, обичайно болестта има хроничен ход с подобряване през зимните и влошаване през пролетно-есенните месеци.

Причини

Pityriasis versicolor се причинява от растеж на дрождеподобни гъбички от род Malassezia. Тези микроорганизми са част от нормалната кожна микрофлора и са липофилни, т.е. за да оцелеят зависят от мазнини. Това е и причината, поради която маласесиите обитават т.нар. себорейни зони на кожата (скалп, лице, горна част на гърдите и гърба).

Причината, поради която гъбичките причиняват заболяване при някои хора, докато при други си остават непатогенна флора, не е уточнена. Счита се, че значение има имунният отговор на човека и по-специално значение има Т-клетъчния отговор.

В проучване от 2020 г. е установена статистически значима връзка между инфекцията с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori) и pityriasis versicolor (1). Helicobacter pylori е грам-негативна бактерия, която може да инфектира лигавицата на стомаха. Този причинител е отговорен за голям процент от случаите на гастрит и язва, както и за някои тумори на храносмилателния тракт. Обикновено предаването се осъществява в затворени семейни групи. Допуска се, че връзката с разноцветния лишей се дължи на кръстосано засилване на чувствителност на имунната система към двата микроорганизма. 

Диагноза

Диагнозата се поставя на базата на прегледа, обичайно не се налагат допълнителни изследвания. В по-трудни за преценка случаи може да се направи:

  • Изследване със светлина на Wood (специален вид ултравиолетова светлина), при което в засегнатите области се наблюдава жълто-зелена флуоресценция.
  • Микроскопия на взети от кожата сквами (прави се нативен препарат с калиев хидроксид) – установяват се хифи и клетки от дрожди, които приличат на „спагети с кайма“.
  • Обичайно трудно може да бъде постигнато култивиране на гъбичката.
  • Кожна биопсия  – установяват се гъбични елементи в роговия слой на епидермиса.

Лечение

Тъй като става въпрос за гъбична инфекция, лечението се осъществява с локални противогъбични средства:

  • Крем или шампоан с имидазоли, напр. Nizoral
  • Тербинафин гел
  • Шампоан със селенов сулфид

Особено подходящо е лечението да се осъществи със шампоан. Кожата се навлажнява, шампоанът се втрива в засегнатите зони, оставя се да действа за 10-15 минути и се изплаква. Приложението е всяка вечер за една седмица, а след това веднъж седмично за около месец. 

Обичайно не се налага да бъдат използвани противогъбични средства през устата.

При случаите, които имат склонност да рецидивират, този курс на лечение трябва да се направи профилактично от средата до края на пролетта.

Съдържанието на този уебсайт е само за информационни цели. Не предоставяме услуга за онлайн консултации, медицински съвети, диагноза или лечение. Ако имаш някакви съмнения относно кожата или нейното лечение, направи консултация с дерматолог.

Литература

  1. Kutlu Ö, Doğan Z, Ekşioğlu HM, Kekilli M. Relationship between helicobacter pylori infection and pityriasis versicolor: Can helicobacter pylori infection be a new etiologic factor for pityriasis versicolor?. Turk J Med Sci. 2020 Mar 10.
Следваща статия: Херпес зостер
Сподели: