Стрии – ранни промени при развитие на проблема. Източник: DermNet NZ
Обща информация
В днешно време появата на стрии най-често е приемана за неприятен козметичен проблем, както за жените, така и за мъжете. Стриите не са заболяване, те не могат да навредят на здравето на човека, но могат сериозно да повлияят на доброто самочувствие. Стриите са кожни участъци, където еластичните и колагенови влакна в кожата са разтегнати или накъсани. Това се случва в горния слой на дермата. Накъсването на влакната води до кожна атрофия в засегнатите зони и поява на сравнително симетрични линии или т.нар. стрии.
При кого се развива
Стриите са много често състояние на кожата, засягат 70% от подрастващите момичета и 40% от момчетата. Появяват се в определени области на тялото, където кожата е подложена на непрекъснато и прогресиращо разтягане. Такива зони могат да бъдат: корем, ханш и гърди при бременни жени; областта на кръста при младежи, които бързо израстват на височина; бицепсите и бедрата при културисти; корема, бедрата и глутеалните зони у хора с наднормено тегло.
До развитието на стрии могат да доведат и някои медицински състояния, като синдром на Кушинг и Мафран синдром. Мафран синдром представлява генетично състояние, което причинява изтъняване и намаляване на еластичността на кожата. При синдрома на Кушинг има свръхпроизводство на кортизол (т.нар. хормон на стреса), което може да доведе неравномерно преразпределяне на мазнините, изтъняване на кожата и поява на стрии. Те могат да се появят и при продължителна употреба на перорални или локални кортикостероиди и от анаболни стероиди.
Клинична картина
В началото, стриите са розово-лилави на цвят и са на нивото на околната кожа. Формата им е неправилна. Появяват се сякаш изведнъж, обикновено съпроводени от сърбеж в съответната област, с времето избледняват и хлътват. Старите стрии са белезникави, с набръчкан като пергамент вид и са под нивото на околната кожа (фиг. 1). Особеностите са следните:
- обичайната форма е като линия (линеарни лезии);
- разположението е успоредно една спрямо друга и спрямо линиите на цепливост на кожата;
- дължината е няколко сантиметра;
- широчината е 1-10 mm.
Естествената еволюция на стриите е подобна на тази на образуването на белези или заздравяваща рана. Постепенно някои от тях могат да избледнеят и да станат незабележими.
През летните месеци, когато кожата е изложена на слънце и придобива тен, стриите се забелязват повече, тъй като в съединителната тъкан няма меланин и съответно няма възможност за пигментиране.
Стриите, предизвикани от продължителна системна употреба на стероиди, обикновено са по-големи и по-широки от другите видове стрии и включват широко разпространени области по тялото, където се натрупват мазнини, а понякога дори и по лицето.
Фигура 1. Стрии с набръчкан като пергмент вид. Източник: DermNet NZ.
Причини
Появата на стриите може да бъде резултат от различни причини. По-горе споменахме само някои от тях, но тук ще ги разгледаме подробно.
Хормонални сътресения
През пубертета в организма се повишава нивото на половите хормони и на хормоните от надбъбречната жлеза. Последната е отговорна за секрецията на няколко важни хормона, които регулират стреса и метаболизма. В пубертетната възраст дейността на тази жлеза е особено активна и израстването на организма става бързо. Именно този бърз растеж се оказва механичната причина за появата на стрии.
Вторият важен период на хормонален стрес е бременността. По време на бременност се нарушава баланса на естрогена и прогестерона:
- Естрогенът стимулира растежа на матката по време на бременност, кара тъканта в гърдите да се развива и расте. Той подтиква организма да съхранява мазнини и да покачва телесната си маса. Казано накратко, естрогенът отговаря за женските форми и способства отлагането на мазнини, като подтиска използването им като гориво на организма, а ги „складира“ в мастни депа.
- Прогестеронът от своя страна балансира въздействието на естрогена. Той участва в бременността, менструалния цикъл и ембриогенезата при хората. Синтезира се в половите жлези, в надбъбречните жлези и в плацентата, по време на бременност. Той кара утробата да узрее, като предотвратява създаването на излишна тъкан. Недоброто функциониране на този хормон може да доведе до различни видове дисбаланс в тялото като например прекомерно нарастване на гърдите или пък увеличаване на корема (вследствие задържане на вода), което от своя страна може да предизвика структурни деформации в кожата и появява на стрии.
Рязко напълняване
Когато причина за него е просто прекомерен апетит кожата се разтяга и буквално се „нацепва“. Тези стрии могат да се появят на различни места по тялото, най-вече там, където напълняването е било най-стресово – корем, седалище, ханш, бедра, ръцете в областта между рамото и лакътя – в зависимост от конкретните особености и метаболизма на всеки индивид. Стриите от преразтягане се наричат тензионни стрии. Тензионни стрии могат да се развият и от механично разтягане на кожата по различни причини (например естетически корекции на бюст или седалищни части).
Атрофия на епидермиса
Атрофия на епидермиса е основна причина за поява на стрии и е тясно свързана с рязкото напълняване. Под този медицински термин се разбира недостатъчно хранене на най-горния слой на кожата, вследствие опорочено кръвообращение в дермата и хиподермата. До такъв недостиг се стига най-често поради притискането на кръвоносните съдове при натрупване на излишни, наднормени мазнини в хиподермата. Атрофията се получава също така и при бързо, твърде екстремно отслабване. В този случай отново страдат храненето на епидермиса и доброто изграждане на колагена и еластина. Този тип стрии се наричат атрофични стрии.
Консумация на алкохол
Повишеният прием на алкохол води до изтъняване на кожата и загуба на нейната еластичност и това може да бъде причина за поява на стрии.
Диагноза
Диагнозата се поставя на базата на прегледа, обичайно не се налагат допълнителни изследвания.
Лечение
Стриите обикновено са само козметичен проблем, но много рядко, ако са обширни, могат да се разязвят или разкъсат при злополука. Стриите, появяващи се при юноши, стават по-малко видими с течение на времето и обикновено не изискват лечение. Ако стриите са причина за безпокойство, тогава могат да се изпробват следните лечения, но тяхната ефективност не е научно потвърдена в рандомизирани проучвания:
- Локална ретиноидна терапия;
- Химичен пилинг;
- Лазерно лечение, препоръчва се импулсен багрилен лазер;
- Фракционна термолиза;
- Микронидлинг.
Съдържанието на този уебсайт е само за информационни цели. Не предоставяме услуга за онлайн консултации, медицински съвети, диагноза или лечение. Ако имаш някакви съмнения относно кожата или нейното лечение, направи консултация с дерматолог.