Слънчева кератоза

Актинична кератоза по носа. Източник: DermNet NZ

Съдържанието на този уебсайт е само за информационни цели. Не предоставяме услуга за онлайн консултации, медицински съвети, диагноза или лечение. Ако имаш някакви съмнения относно кожата или нейното лечение, направи консултация с дерматолог.

Обща информация

Слънчевата (актинична) кератоза по същество е преканцероза, т.е. промяна на кожата, която може да се счита за ранна, все още доброкачествено протичаща форма на кожен рак. При нелекувани случаи след време на базата на слънчевата кератоза се развива плоскоклетъчен рак на кожата.

При кого се развива

Болестта се развива при хора, които се подлагат на директно слънчево облъчване, напр. във връзка с професията, предполагаща по-продължителен престой на открито, както и при хора, които нямат изградени навици за използване на слънцезащитни продукти. Предразполагащи фактори са:

  • Светла кожа;
  • Състояния и заболявания с имунен дефицит.

Клинична картина

Обичайно лезиите са няколко и се разполагат по изпъкналите части на челото, скалпа (когато е лишен от окосмяване при андрогенна алопеция), по скулите, ръба на ушната мида или гърба на носа, по-рядко по гърба на ръцете. Всяка лезия е с вид на папула (пъпчица), която е плоска с белезникав, жълтеникав, розов цвят или с цвета на нормалната кожа, може да бъде и по-тъмно оцветена. По повърхността на папулата има изразено вроговяване – белезникави, здраво споени люспички.  Симптоми от страна на лезиите липсват.

Фигура 1. Актинична кератоза – множествени лезии по челото и скалпа. Източник: DermNet NZ

Слънчева кератоза

Тъй като актиничната кератоза е преканцероза, основният риск е за развитие н рак на кожата. Този риск е висок при повече от 10 лезии. Белезите на развие на рак върху актинична кератоза са:

  • Уплътняване на лезията;
  • Прокървяване;
  • Поява на рана (улкус).

Ракът, който се развива е плоскоклетъчен карцином. Това е форма на рак, която е напълно лечима при ранно поставяне на диагнозата.

Причини 

Слънчевата кератоза се причинява от често или интензивно излагане на ултравиолетово облъчване от слънцето или в условията на солариум. На практика, всеки човек при който има натрупани нарушения на кожните клетки от ултравиолетовите лъчи може да развие слънчева кератоза, но по-голям риск се наблюдава при:

  • Хора със светла кожа и руса или червена коса;
  • Хора на възраст над 40 години;
  • Хора, чиято професия е свързана с по-продължителен престой на открито.

Диагноза

Трудно е да се разграничат нераковите от раковите лезии. Най-добре промените по кожата да бъдат консултирани с дерматолог. Особено важно е това по отношение на лезии, които са се променили – петното се е увеличило и уплътнило, по повърхността ме се натрупват корички или се е появило кървене.  Диагнозата се поставя на базата на данните от прегледа, но при необходимост за установяване на евентуално раково израждане се прави кожна биопсия.

Лечение

От важно значение е профилактиката на болестта. Информирай се за основните съвети за слънцезащита.

Лечението на слънчевата кератоза налага тя да бъде отстранена хирургично, чрез криотерапия (замразяване на лезията с течен азот), локално лечение с цитостатици, напр. 5-флуороурацил или лекарства, които модулират реакциите на имунната система, напр. имиквимод. Друг възможен метод за лечение е фотодинамичната терапия, която включва приложение на вещество, което засилва чувствителността на кожата към светлина и последващо фототерапия.   

Независимо от метода на лечение, то трябва да бъде осъществено от дерматолог.

Следваща статия: Правилото на сянката
Сподели: