кожни проблеми

Ако имаш миастения, вероятно ще бъдат назначени имуносупресивни лекарства. Те действат чрез потискане на реакциите на имунната система, но увеличават риска от рак на кожата и някои доброкачествени (неракови) лезии и инфекции.

Кои са вариантите на рак на кожата?

По-честите варианти на рак на кожата са плоскоклетъчния карцином и базалноклетъчния карцином. Счита се, че рискът да се развие такъв кожен рак е в пряка връзка с натрупаната доза ултравиолетови лъчи през живота. Това е причината дерматолозите да съветват за ежедневно приложение на слънцезащитен крем, независимо от сезона. Третият вариант на кожен рак е познат като злокачествен меланом и неговото развитие се свързва не толкова с натрупаната доза ултравиолетови лъчи, а с получените, особено в детска възраст, тежки слънчеви изгаряния.

Това обяснява защо децата не бива да бъдат излагани на директно слънчево облъчване без кожата им да е защитена със слънцезащитен крем и подходящо слънцезащитно облекло и шапка.

Добрата новина е, че има един специален човек (различен от дерматолога ти, разбира се!), който може да ти помогне. Кой е този човек ли? Това, разбира се ... си ти!

Има три простички правила:

  1. Ежедневно използване на слънцезащитен продукт – сезонът няма значение, тъй като ултравиолетовите лъчи преминават през облаците, а снегът, тревата, пясъка и водата отразяват голям процент от попадналите върху земната повърхност лъчи. А това, че през целия ден си на закрито или шофираш също няма значение, защото ултравиолетовите А лъчи преминават през стъкло. 
  2. Избягване на директно излагане на слънце в часовете от 11 до 16 – интензивността на слънцегреенето зависи от сезона, часа от денонощието и надморската височина. Най-интензивно е слънчевото облъчване при по-голяма надморска височина и през месец юли-август, в часовете между 11 и 16 часа.
  3. Поне веднъж в месеца можеш да правиш самостоятелен преглед на кожата – въпрос на изграждане на навик е! 

Как да прегледаме кожата сами в 7 лесни стъпки?

Този преглед е познат като преглед на кожата от главата до петите.

Първа стъпка: прегледай кожата на скалпа, въпреки, че косата пази кожата по скалпа, все пак главата се намира най-близо до слънцето и тази зона не е за пренебрегване при прегледа. Раздели косата на секции, използвай сешоар, за да стане по-видима кожата и с помощта на огледало огледай целия скалп.  

Втора стъпка: лицето е единствената област на тялото, която хората са склонни да изследват редовно, независимо дали имат намерение да правят преглед на кожата си или не. Огледай с помощта на увеличително огледало цялото лице и особено носа, устните и ушите, защото именно това са частите от лицето, които се излагат повече на слънце.

Трета стъпка: следващата зона за преглед е врата, гърдите и корема. Използват се две огледала, за да се огледа кожата по предната и задна част на шията, кожата по раменете и по предната част на гърдите и корема. Жените следва да не забравят да повдигнат гърдите си, за да прегледат кожата под тях.

Четвърта стъпка: следва преглед на кожата по мишниците, предмишниците и ръцете. Внимателно се оглежда предната и задна повърхност на тези зони, както и кожата между пръстите и под ноктите. Накрая, ръцете трябва да се повдигнат, за да се огледа и аксиларните гънки (подмишниците).  

Пета стъпка: прегледът на кожата на гърба се осъществява с помощта на две огледала или от друг човек (приятел, член от семейството). Оглежда се цялата кожа по гърба от раменете до седалището.   

Шеста стъпка: зоната на кръста и седалището се преглежда най-лесно с помощта на огледало, което можеш да държиш в ръка, и позволява оглед на кожата под различни ъгли.  

Седма стъпка: последна е зоната на краката и ходилата. Прегледай предната и задната част на долните крайници с помощта на табуретка и огледало. Ходилата се преглеждат в горната и долната им част, също така в междупръстията и под ноктите.   

А за какво трябва да внимаваме при прегледа на кожата?

Познаваш тялото си, знаеш как изглеждат неговите лунички и бенки. При прегледа на кожата трябва да търсиш нещо ново, променящо се или необичайно, както в изложените на слънце, така и в защитените от слънцето зони на тялото. Трябва да следиш дали бенките не се променят по форма, цвят и големина. Що се отнася до всяко ново образувание по кожата, то трябва да се следи за промяна в големината, поява на корички и кървене. 

Този ежемесечен преглед ще ти помогне да откриеш своевременно промените, които трябва да бъдат преценени от дерматолог. Помни, че ранното откриване и правилното лечение на кожния рак гарантира на 100% неговото излекуване. 

Помниш ли приказката за грозното патенце? В нея Ханс Кристиан Андерсен разказва за едно нещастно животинче, което се излюпва от най-голямото яйце, изглежда по различен начин и по нищо на прилича на останалите в семейството си. И тъй като това „патенце“ е било твърде различно, то е обявено за грозно и е изгонено, за да се превърне по-късно с разкошен и величествен лебед. Защо ти разказваме това? Защото за прегледа на бенките важи едно правило, което е познато като знакът на „грозното патенце“, т.е. тази бенка, която е различна от останалите е важно да бъде по-често преглеждана. Този знак е описан през 1998 г. (1) като допълнение на ABCD правилото (2). Знакът на “грозното патенце” произхожда от понятието "невус с подпис", според което се счита, че всеки човек формира характерен модел на меланоцитни невуси въз основа на генетични дадености на кожата. Следователно, като насърчава пациентите да търсят кожни лезии, които нарушават типичния им модел на невус, знакът на „грозното патенце“ може да има много добра чувствителност и специфичност за ранно откриване на меланома.

Какво представлява ABCD правилото?

Правилото ABCD, въведено за първи път през 1985 г., а след това през 2004 г. е разширено до ABCDE правило. Знакът на грозното патенце и ABCDE правилото ти помагат да установиш рано промени по кожата, които могат да бъдат признак на злокачествен меланом. Откриването на меланом в ранен етап е от решаващо значение за увеличаване на шанса за излекуване. Трябва да знаеш, че меланомът често се развива по краката при жените, а при мъжете най-често по гърба, но въпреки това меланомите могат да възникнат навсякъде по кожата, дори в области, които не са излагани на слънце.

ABCDE правилото (3) разглежда пет компонента в изгледа на лезията (фиг. 1), откъдето и съкращението:

  • Буквата А (Asymmetry) означава асиметрия на лезията и ориентация за наличието на асиметричност е нееднаквост от двете страни на мислено прекарана отвесна линия през централната част на лезията;
  • Буквата B (Border) означава ръб на лезията - при злокачествените лезии ръбът е неравномерен; 
  • Буквата C (Color) означава цвят на лезията - при доброкачествените лезии цветът е еднороден, може да има преливане от по-тъмно в центъра до по-светло в периферията, но няма премесване на цветовете с по-тъмни и по-светли зони. При злокачествените лезии цветът е подчертано нееднороден; 
  • Буквата D (Diameter) означава размер на лезията-доброкачествените лезии за разлика от злокачествените имат диаметър под 6 mm;
  • Буквата E (Evolving) означава развитие на лезията-злокачествените лезии нарастват за няколко месеца.

Фигура 1. Схема на ABCDE правилото.

ABCDE правило

Ако при прегледа на кожата забележиш някакви нови бенки по кожата си, т.е. бенки, които се различават от другите, или дори един от признаците на ABCDE правилото е необходимо да се консултираш с дерматолог. 

Безболезнено медицинско изследване, което се използва за ранно откриване на меланома, е епилуминесцентната микроскопия, познато и като дерматоскопия. С помощта на преносим (ръчен) уред лекарят може да направи оценка на размера, формата и пигментацията на пигментни кожни лезии.

Конфокалната сканираща лазерна микроскопия е друга нова технология, която може да подобри изследването на възможните лезии на меланома. Понастоящем тя е достъпна само в няколко големи лечебни заведения в САЩ (4).

Да запомним!

Слънцето е любим приятел на всяко живо същество, но и един от най-големите врагове на кожата. Заради многогодишно излагане на действието на ултравиолетово облъчване и особено при прием на имуносупресивна терапия, по кожата в по-напреднала възраст може да се развие рак. А за най-злокачествения човешки рак – малигнен меланом – значение имат и настъпилите в детска възраст слънчеви изгаряния. И сред тези лоши нови, има и добри – редовна слънцезащита, правила за излагане на слънце и преглед на кожата. Не е трудно – всеки може да го направи!

Литература

  1. Grob JJ, Bonerandi JJ. The “ugly duckling” sign: identification of the common characteristics of nevi in an individual as a basis for melanoma screening. Arch Dermatol. 1998;134(1):103–104.
  2. Friedman RJ, Rigel DS, Kopf AW. Early detection of malignant melanoma: the role of physician examination and self-examination of the skin. CA Cancer J Clin. 1985;35:130–151.
  3. Daniel Jensen J, Elewski BE. The ABCDEF Rule: Combining the "ABCDE Rule" and the "Ugly Duckling Sign" in an Effort to Improve Patient Self-Screening Examinations. J Clin Aesthet Dermatol. 2015 Feb;8(2):15.
  4. Малигнен меланом: достъпно на https://www.cancercare.bg/vidove-tumori/malignen-melanom/skrining/ (последен достъп 04.02.2021)
Следваща статия: Плоскоклетъчен карцином
Сподели: