Какво е важно да знаеш?

Продължителното лечение с кортикостероиди намалява защитната функция на имунната ти система. Благоприятният факт е, че това води до потискане на образуването на автоантитела, потиска се и възпалението, но имуносупресията увеличава риска от инфекции. Ето защо, ако ти е назначена продължителна кортикостероидна терапия, трябва да бъдеш нащрек за възможността да се развие инфекция.

Установено е, че важно значение има дозата. Какво се знае?

  • Проучванията показват, че при доза по-ниска от 10 mg дневно рискът от инфекции е незначителен.
  • Учените са установили, че за всяко увеличение с 5 mg на дневната доза, рискът от инфекция се увеличава с 13 процента.
  • Рискът от инфекция нараства и с увеличаване на продължителността на лечението. При лица, приемащи дози по-високи от 25 mg на ден, рискът от инфекция се утроява след едногодишно проследяване.
  • Особено много нараства рискът от инфекция при хора, които имат захарен диабет като придружаващо заболяване.

В допълнение към дозата, значение имат и други фактори: тежестта на основното заболяване, възрастта на пациента и едновременната употреба на имуносупресивни или биологични терапии. По-възрастните пациенти и тези които са по-значимо увредени от основното заболяване, са изложени на по-висок риск от инфекции при употреба на кортикостероиди.

Кои инфекции се наблюдават по-често?

По-често се наблюдава развитие на гъбични и вирусни инфекции. При обширно проучване от 2016 година е установено, че по-честите инфекции при продължителна терапия с кортикостероиди са:

  • кожен целулит;
  • херпес зостер;
  • кандидоза;
  • инфекции на долните дихателни пътища.

Повишеният риск за развитие на херпес зостер и целулит е еднакъв по време на кортикостероидната терапия, но рискът за кандида инфекция и инфекции на долните дихателни пътища е по-висок през първите седмици от терапията, след което относително намалява.   

Съществен проблем е това, че клинични прояви могат да не бъдат типични и това да затрудни диагнозата. Това се дължи на факта, че при продължителен прием на кортикостероиди се потиска освобождаването на цитокини и затова възпалителните и фебрилните реакции на организма не са така изразени.

Признаци на възможна инфекция са:

  • повишаване на температурата в следобедните часове,;
  • изпотяване;
  • общо неразположение;
  • кашлица;
  • поява на болки при уриниране;
  • болезнени „циреи“ по кожата.

Не пренебрегвай такива симптоми и не се самолекувай. Потърси консултация от общопроктикуващия лекар или невролога. 

Какъв е рискът от опортюнистични инфекции?

Рискът от опортюнистични инфекции при хора с отслабена имунна система също е по-висок. Това са инфекции, причинявани от микробни агенти, които не са патогенни за хората с нормално функционираща имунна система. При продължителна кортикостероидна терапия е доказан риск от развитие на пневмоцистна инфекция, туберкулоза, аспергилоза и  нетуберкулозна микобактериална болест (1), кандидоза и криптококоза (2-4).  

Какво е важно да направиш?

Препоръчва се да се прави редовно годишната ваксина срещу грип.

Ваксинацията играе изключително важна роля за предпазване  на хората от грип. Според оценки ваксинирането само срещу сезонен грип в Европейския съюз предотвратява смъртта на 37 000 души всяка година. Ваксинацията срещу грип настоятелно се препоръчва за лицата от рискови групи. Сред тях са възрастните хора, бременните жени, деца и възрастни с отслабена имунна система или хронични болести, при които е по-вероятно да се развие тежка форма на заболяването.

Сезонните грипни вируси всяка година се променят, ваксинирането срещу тях трябва да става ежегодно, за да се гарантира ефективността на ваксините.

При пациентите с потиснат имунен отговор, ваксинациите против грип и пневмококи понижават смъртността и хоспитализациите по повод пневмония, като най-голям е ефектът при комбинирана ваксинация срещу пневмококи и грип. Потърси съвет от лекуващия лекар, който ще вземе превид твоята възраст и други рискови фактори и ще прецени кои от периодично осъществяваните ваксинации са необходими.

Справка за препоръчителните имунизации в България може да бъде направена на сайта на Министерство на здравеопазването. Общото правило е, че при имуносупресивни терапии, включително продължителна кортикостероидна терапия, трябва да се използват възможностите на инактивираните ваксини. Но живите, атенюирани ваксини обикновено са противопоказани, освен ако не са приложени преди началото на схемите на лечение (напр. най-малко 1 месец за ваксината срещу херпес-зостер вирус). Това е продиктувано от риска от реактивиране на вирусния щам, използван в тези ваксини (5).

Ако няма преболедуване от варицела трябва да избягваш близък контакт с хора, които имат варицела или херпес зостер, и да потърсиш медицинска помощ, в случай, че осъществиш контакт с болен.

Пандемията с/от коронавирус научи в една или друга степен всички хора на дистанция и дезинфекция, но тези две правила са валидни непрекъснато за хората, които са на продължителна кортикостероидна терапия. Не забравяй за тях! Като основна предпазна мярка, основният съвет е да не посещаваш събития, на които има голямо струпване на хора, а когато е необходимо да бъдеш в по-близък контакт с повече хора – носи винаги защитна маска! 

Ако в миналото е преболедувана туберкулоза или влезеш в контакт с такъв случай, незабавно трябва да бъде уведомен лекуващия лекар. Той ще прецени дали е необходим кожен тест за туберкулоза и предприемане на допълнителни мерки.  

Ако не е препоръчано от лекар, не намалявай дозата и не преустановявай лечението с кортикостероиди – рискуваш да се влошат симптомите на твоето заболяване или да се развият симптоми, свързани с остра недостатъчност на надбъбречната жлеза, позната като Адисонова криза.

Литература

  1. Dirac MA, Horan KL, Doody DR, Meschke JS, Park DR, Jackson LA, Weiss NS, Winthrop KL, Cangelosi GA. Environment or host?: A case-control study of risk factors for mycobacterium avium complex lung disease. Am J Respir Crit Care Med. 2012 Oct 1;186(7):684–691.
  2. MacDougall L, Fyfe M, Romney M, Starr M, Galanis E. Risk factors for cryptococcus gattii infection, british columbia, canada. Emerg Infect Dis. 2011 Feb;17(2):193–199. 
  3. Garnacho-Montero J, Amaya-Villar R, Ortiz-Leyba C, Leon C, Alvarez-Lerma F, Nolla-Salas J, Iruretagoyena JR, Barcenilla F. Isolation of aspergillus spp. from the respiratory tract in critically ill patients: Risk factors, clinical presentation and outcome. Crit Care. 2005 Jun;9(3):R191–R199. 
  4. Dimopoulos G, Ntziora F, Rachiotis G, Armaganidis A, Falagas ME. Candida albicans versus non-albicans intensive care unit-acquired bloodstream infections: Differences in risk factors and outcome. Anesth Analg. 2008 Feb;106(2):523.   
  5. Esposito S, Bruno C, Berardinelli A, Filosto M, Mongini T, Morandi L et al (2014) Vaccination recommendations for patients with neuromuscular disease. Vaccine 32:5893–5900.
Следваща статия: Стомашно-чревни симптоми
Сподели: