Какво е важно да знаеш?

Синдромът на Кушинг се причинява от продължително излагане на високи нива на циркулиращ кортизол. Когато излишъкът на кортизол се дължи на аденом на хипофизата, говорим за болест на Кушинг. Когато става въпрос за екзогенна причина, напр. терапия с кортикостероиди говорим за екзогенен синдром на Кушинг.  

Продължителната терапия с кортикостероиди обикновено причинява наддаване на тегло и преразпределение на мастната тъкан, което води до Кушингоидни характеристики:

  • затлъстяване на тялото;
  • натрупване на мастна тъкан по лицето, т.нар. лунно лице;
  • отлагане на мастна тъкан по задната част на шията.

Преразпределянето на мастната тъкан може да се развие през първите два месеца от терапията с кортикостероиди и рискът от тези усложнения изглежда зависи както от дозата, така и от продължителността на лечението. Установено е, че кумулативната честота на тези аномалии е 61% за 3 месеца и почти 70% при лечение с продължителност 12 месеца (1). Освен това, колкото по-висока е дозата, толкова по-често се развива Кушингоидно разпределяне на мазнините.Рискът от тези усложнения е по-висок при:

  • по-млади пациенти;
  • хора с по-висок изходен индекс на телесна маса (ИТМ);
  • хора, които приемат повече калории дневно (>30 kcal/kg/ден).

Какво е важно да направиш?

Повлияването на Кушингоидните промени налага консултация с ендокринолог.

Тъй като преразпределянето на мастната тъкан не изолирана/ промяна, трябва да се спазват съветите за контрол на хипертонията, контрол на нивото на кръвната захар, както и всички други възможни странични ефекти на кортикостероидната терапия. Важно е да се внимава за калориите и да се практикува подходящата физическа активност. 

Използвай съветите за ограничаване на наддаването на тегло, които вече ти дадохме, но ще повторим и тук: 

  1. Избери храни, които „пълнят“ стомаха, но в същото време са нискокалорични, напр. пресни плодове и зеленчуци.
  2. Сложи спирачка на глада, като използваш похвата – поне шест хранения на ден, но с малки и нискокалорични порции. Този съвет е важен и за случаите, при които миастенията причинява проблеми с преглъщането. 
  3. Приемай богати на фибри и по-бавно усвояващи се сложни въглехидрати вместо рафинирани, например трябва да предпочетеш паста от пълнозърнесто брашно, а не обикновена паста или използвай кафяв ориз вместо бял.
  4. Важно е всяко хранене да съдържа протеин (напр. месо, яйце, сирене, бобови растения и др.). Доказано е, че когато ястието съдържа поне 25-30 грама протеин, то в най-голяма степен ограничава апетита и контролира теглото.
  5. Засили приема на вода. Освен, че пълни стомаха, водата всъщност може да гори калории. В едно проучване е установено, че при деца с наднормено тегло, приемът на студена вода (10 милилитра на килограм тегло), увеличава разхода на енергия в покой с 25 процента за повече от 40 минути след приема на водата.
  6. Запази физическата си активност. Необходимо е да се консултираш с невролог и рехабилитатор за това какви упражнения можеш да правиш и се опитай да тренираш ежедневно. 

Ако не е препоръчано от лекар, не намалявай дозата и не преустановявай лечението с кортикостероиди – рискуваш да се влошат симптомите на твоето заболяване или да се развият симптоми, свързани с остра недостатъчност на надбъбречната жлеза, позната като Адисонова криза.

Литература

  1. Curtis JR, Westfall AO, Allison J, Bijlsma JW, Freeman A, George V, Kovac SH,Spettell CM, Saag KG: Population-based assessment of adverse events associated with long-term glucocorticoid use. Arthritis Rheum 2006, 55:420–426.
Следваща статия: Кожни промени
Сподели: