Какво е важно да знаеш?
При кортикостероидна терапия могат да се наблюдават промени от страна на очите, като най-честите са катаракта (очно перде) и глаукома. Честотата на тези странични ефекти е зависима от дозата.
Обичайно се развива задна субкапсуларна катаракта, която за разлика от другите два варианта – ядрена и кортикална, води до по-значимо отражение върху зрението и изисква по-ранно хирургично лечение. Това усложнение на кортикостероидната терапия се наблюдава най-често при локално използване на кортикостероиди (приложение в окото на капки или инжекционно), но може да се развие и при лечение с таблетки през устата. В тези случаи обичайно проблемите със зрението се развиват около година след започване на лечението при доза ≥10 mg/ден преднизон (или еквивалент) (1).
Тук можеш да научиш повече за катарактата и нейното лечение.
Глаукомата е по-сериозното очно усложнение на кортикостероидната терапия. Развива се поради увеличаване на очното налягане. Счита се, че границите на нормалното вътреочно налягане са между 10 и 22 mm Hg, но поносимостта на зрителния нерв към вътреочното налягане е строго индивидуална и затова повишеното очно налягане не винаги означава глаукома.
Под влияние на кортикостероидната терапия вътреочното налягане (ВОН) се увеличава и това води до нарушаване на функцията на зрителния нерв. Процесът се развива бавно и неусетно, без болка и значими оплаквания в началото. Основните симптоми включват:
- намаляване на зрителната острота;
- дефекти в зрителното поле (обичаен симптом е загубата на странично зрение);
- по-рядко може да има и изразени симптоми - болки в съответното око, слепоочието и половината глава, притъмняване, намаление на зрението, цветни кръгове около лампата, гадене, повръщане.
Оставено без лечение и контрол, заболяването може да доведе до пълна слепота. Ето защо глаукомата е особено опасна и коварна.
След спиране на лечението обичайно повишаването на ВОН отшумява за няколко седмици, но ако има поражения на зрителния нерв, те са необратими.
Запомни, че това, което глаукомата отнеме от зрението, не се връща назад.
За развитието на този страничен ефект от кортикостероидната терапия значение имат и допълнителни рискови фактори (1):
- лична или фамилна анамнеза за глаукома или диабет;
- изразено късогледство;
- болести на съединителната тъкан (особено ревматоиден артрит).
Какво е важно да направиш?
Всички пациенти, които се нуждаят от дългосрочна кортикостероидна терапия трябва да се преглеждат при офталмолог поне веднъж годишно.
За поставяне на диагнозата очният лекар ще направи:
- Измерване на вътреочното налягане;
- Оглед на зрителния нерв с офталмоскоп;
- Изследване на зрителното поле (периметрия);
- Оглеждане на предния очен сегмент и камерния ъгъл (гониоскопия).
Трябва да знаеш, че глаукомата е лечима и най-важно е да се диагностицира рано, за да се предпази окото от трайни увреждания. Целта на лечението е да се намали ВОН и да се попречи на напредването на увреждането на зрителния нерв. Лечението с капки е първата и най-популярна стъпка. Някои от тях намаляват течността, произвеждана от окото, докато други подобряват оттичането й. Втората стъпка е лазерната терапия и хирургията. Назначенията на очният лекар следва да се спазват стриктно и ако лечението се осъществява с очни капки, те трябва винаги да ти бъдат „под ръка“. Не ги забравяй при пътуване!
Освен лечението от лекар, значение има и твоят начин на живот. Ако вече имаш диагностицирано повишено вътреочно налягане, спазвай следните основни съвети:
- Физическите натоварвания трябва да се ограничат, но без да се стига до пълно обездвижване. Това означава да прекарваш достатъчно време на открито, да практикуваш ходене или друг лек спорт, в зависимост от състоянието ти, но да не предприемаш физически дейности със значимо натоварване;
- Очите трябва да бъдат максимално облекчени: ограничава се използването на дигитални устройства, четенето не бива да бъде продължително и с наведена глава, ограничава се времето за престой пред телевизора и всички дейности, които изискват „напрягане“ на очите, напр. писане, шиене, рисуване и т.н., следва да се извършват в добре осветено място;
- Не бива да се вдигат тежести над 10 килограма;
- Диетата трябва да бъде здравословна и балансирана;
- Важна е грижата за осигуряване на пълноценен сън;
- Тютюнопушенето трябва безусловно да бъде преустановено.
Ако не е препоръчано от лекар, не намалявай дозата и не преустановявай лечението с кортикостероиди – рискуваш да се влошат симптомите на твоето заболяване или да се развият симптоми, свързани с остра недостатъчност на надбъбречната жлеза, позната като Адисонова криза.
Литература
- Niculet E, Bobeica C, Tatu AL. Glucocorticoid-Induced Skin Atrophy: The Old and the New. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2020;13:1041-1050.