Какво е важно да знаеш?
Нашето тяло се нуждае от калций, за да изгражда и поддържа здрави кости. Над 99% от калция в тялото се съхранява в костите и зъбите. В кръвния поток, той се грижи за правилното изпращане на нервни сигнали, за освобождаване на хормони, напр. инсулин и за регулиране на работата на мускулите и кръвоносните съдове. Ако не набавяме нужните нива на калций чрез храната или сме подложени на продължително лечение с кортикостероиди, тялото започва да „изважда“ необходимия калций от костите и зъбите, за да може да го използва.
Кортикостероидната терапия може да причини изтъняване на костите поради намаляване на костното вещество (остеопения) и поява на „дупчици“ в костта (остеопороза).
Развитието на остеопороза, съответно увеличава риска от счупване на коста дори и при не толкова силно въздействие. Трябва да знаеш, че човек може да загуби 10% до 20% от костната маса през първите шест месеца от терапията с кортикостероиди.
Правилно е, ако се планира продължителна кортикостероидна терапия, преди започването й да се направи тест за костна плътност. При този тест се използват рентгенови лъчи, за да се измери колко грама калций и други костни минерали се съдържат в даден сегмент на костта.
Най-често тестът се осъществява върху прешлените на гръбначния стълб, таза или тазобедрената става и понякога на предмишницата. Резултатите от изследването са готови за 2-3 дни и могат да бъдат представени по няколко начина:
- T-score: това е съотношението на костна плътност на тествания с тази при здрави 30-годишни лица. Резултатът може да бъде положително (ниска костна плътност) или отрицателно число (висока костна плътност). При отрицателно чистло на T-score, колкото по-голямо е числото, толкова по-малка е плътността на костите, т.е. има остеопороза. Положителните стойности (+) означават, че костите са по-плътни и по-здрави от това, което е прието за стандарт. Нормата е > – 1, за остеопения се считат резултати от –1 до –2.5, а за остеопороза говори резултат – 2.5 или < –2.5;
- Z-score: ако резултата при теста за костна плътност се сравнява с костната плътност на хора от съответната възрастова група, отбелязването е като Z-score. Отрицателните резултати означават, че костната ти плътност е по-малка в сравнение с тази на хора от същата възраст и пол.
Ако теста за костна плътност покаже отрицателни стойности, той трябва да бъде повторен и в хода на лечението с кортикостероид, за да се оцени ефективността на мерките за предотвратяване на загуба на костна маса.
Според насоките на СЗО при диагностиката на остеопороза се използва и инструмента FRAX (за оценка на 10-годишната вероятност за риск от поява на костна фрактура). Във въпросника са включени и рисковите фактори, които определят повишен риск за развитие на остеопороза: женски пол, тютюнопушене, история за костни фрактури в миналото, данни за фрактура на кост у родителите, прием на алкохол. Установено е, че при дози ≥7,5 mg/ден преднизолон или еквивалент, 10-годишният риск от фрактура на бедрената кост се увеличава с ~20%, а рискът от голяма остеопоротична фрактура с ~15%, в зависимост от възрастта на пациента.
Важно е да попиташ лекаря за възможностите за осъществяване на тест за костна плътност преди започване на продължителна кортикостероидна терапия!
Какво е важно да направиш?
Повечето хора, приемащи кортикостероиди, ще трябва да приемат калциеви добавки. Те често се назначават, заедно с витамин D, който помага на организма да абсорбира калция. Минималната нужда от витамин D е 800 международни единици (UI) дневно и хората на продължително кортикостероидно лечение трябва да приемат това количество. По преценка на лекуващия лекар може да се назначи изследване на нивото на витамин D и да види дали се нуждаеш от по-висока доза.
Спазвай и следните основни правила:
- Пушенето и алкохолът увеличават риска от остеопороза, така че е много важно да бъдат преустановени.
- Някои форми на физическа активност, напр. ходене, бягане, танци и др. са полезни за стабилизиране на костната маса. Попитай лекаря си каква форма на физическа активност ще е подходяща при теб и запази активността си!
- Погрижи се да направиш средата, в която живееш максимално безопасна , за да се предотвратят инциденти, свързани с падане.
Ако не е препоръчано от лекар, не намалявай дозата и не преустановявай лечението с кортикостероиди – рискуваш да се влошат симптомите на твоето заболяване или да се развият симптоми, свързани с остра недостатъчност на надбъбречната жлеза, позната като Адисонова криза.