Какво е важно да знаеш?
Продължителната кортикостероидна терапия може да наруши способността ти да заспиш, особено когато дозата се приема вечер. Информирай се повече за това какво са кортикостероидите и за техния циркаден ритъм на освобождаване в организма.
В нормални условия, при физически или психологически стрес, невронните вериги в мозъка освобождават кортикотропин-освобождаващ хормон, дехидроепиандростерон и вазопресин, които активират симпатиковата нервна система. Кортикотропин-освобождаващият хормон от хипоталамуса стимулира освобождаването на адренокортикотропен хормон от хипофизата, а той стимулира секрецията на кортизол от надбъбречните жлези. Така организма влиза в „максимална бойна готовност“.
Ако, обаче, навлезе голяма доза внесен отвън стероид физиологичните механизми се нарушават и нормалния цикъл бодърстване-сън се променя. Този цикъл се регулира основно в хипоталамуса с циркадно освобождаване на мелатонин от епифизната жлеза. Освобождаването на мелатонин е най-високо през нощта и спомага за заспиването. Както ендогенните, така и екзогенните кортикостероиди намаляват нивата на серумния мелатонин.
Какво е важно да направиш?
Спазвай правилото, че по-голямата доза кортикостероид следва да се приема сутрин около 8 часа. Ако е възможно лекарят ще назначи цялата доза да се приема сутрин – спазвай стриктно схемата, която ти е назначена. Ако дозата е по-голяма, тя ще бъде разпределена в два приема и втората доза следва да се приеме не по-късно от 16 часа. Така ще се доближиш до естествения циркаден ритъм на организма и това ще ограничи проблемите със заспиването. Това може да ти помогне да спиш по-добре през нощта (вечерните дози понякога затрудняват заспиването).
Спазвай и съветите за добра хигиена на съня и запомни простичките правила, чрез мнемониката: Помогни да спя!
- Пий билков чай или топло мляко;
- Оцени начина на приема на кортикостероида с помощта на лекаря си;
- Масаж на ходилата ще помогне;
- Отложи мислите си за работа за следващия ден;
- Газираните напитки са забранени;
- Намали светлината;
- Изключи електрониката;
- Денят трябва да е бил активен – движение, престой на открито;
- А преди лягане не е време за къпане, работа и сложни житейски анализи;
- Слушай лека музика;
- Промени средата (напр. стайна температура, спално бельо, самостоятелна стая за сън);
- Яденето и пиенето не са дейностти за леглото.
Може ли да се приема мелатонин при миастения?
Мелатонинът е хормон, който се отделя от епифизната жлеза в мозъка. Това е ефективно лечение на безсъние, тъй като естествено участва в регулирането на цикъла сън-бодърстване.
Има все повече доказателства, че мелатонинът играе роля в баланса на имунната система. Трябва, обаче, да се знае, че добавките, съдържащи хормона, могат да влошат симптомите на миастения гравис.
Освен това, не бива да се комбинира мелатонин с кортикостероиди или други лекарства, използвани за потискане на имунната система, защото добавката може да ги направи неефективни.
Ако не е препоръчано от лекар, не намалявай дозата и не преустановявай лечението с кортикостероиди – рискуваш да се влошат симптомите на твоето заболяване или да се развият симптоми, свързани с остра недостатъчност на надбъбречната жлеза, позната като Адисонова криза.