Какво е компютърна томография?
Това е сканиране, което може да се разглежда като по-подробен вид рентгенова снимка. Тестът се извършва вътре в машина с форма на поничка. Може да се направи със или без контрастно йодно багрило. Контрастното вещество се използва за картографиране на кръвния поток през съдовете, органите и жлезите. То може да се приеме през устата или да се инжектира венозно. Най-често се използват йодни контрастни вещества.
Пациенти с алергия към контрастни вещества трябва да съобщят на рентгенолога преди изследването. В тези случаи може да се наложи подготвителна медикаментозна терапия с цел намаляване на риска от алергична реакция по време на изследването.
Защо се прави компютърна томография при миастения гравис?
Компютърната томография може да покаже на лекаря дали тимусът е увеличен или има развитие на тимом.
На какъв принцип работи метода?
Компютърното томографско сканиране е безболезнено изследване, осигуряващо на лекаря поглед към органи и структури, които не могат да се визуализират чрез традиционните рентгенови методи на изследване. Скенерът получава данни от изображения, получени от различни ъгли около тялото и след компютърна обработка на информацията показва напречното сечение на телесните тъкани и органи.
Как да се подготвя за изследването?
При предстоящо изследване със скенер трябва да информираш лекаря за всички наскоро прекарани заболявания, както и за заболявания на сърцето, бъбреците, щитовидната жлеза, диабет, астма. Тези болестни състояния са свързани с повишен риск от странични ефекти при въвеждане на контрастна материя.
По време на сканирането трябва да се носи леко и удобно облекло. Препоръчително е да се отстранят всички бижута, метални предмети, очила и други, за да не повлияят качеството на изображенията.
Необходимо е няколко часа преди изследването да не се приемат храна и течности, особено при предстояща томография на корема или малкия таз.
Пациентите, които провеждат лечение с метформин, трябва да преустановят приема му 48 часа преди изследването.
Жените, при които се планира компютърна томография, трябва да съобщят на рентгенолога, в случай че са бременни. В такъв случай се избира друг метод на изследване.
Какво се случва по време на изследването?
Компютърната томография се прави от лекар — рентгенолог и рентгенов лаборант. Изследването се извършва със специални апарати — томографи, които правят прослойни снимки - томограми. Апаратът за сканиране представлява голяма машина с отвор в средата, в която се плъзга маса, на която лежи пациента. За разлика от МРТ, скенерът не обгражда цялото тяло наведнъж, така че не се понася дори от хора с краустрофобия. Рентгенологът управлява скенера от съседната стая. Докато трае сканирането ще можеш да чуваши да говориш с екипа чрез интерком. Докато се прави сканирането, ще трябва да се лежи неподвижно. Това гарантира, че сканираните изображения не са замъглени.
Сканирането обикновено отнема около 10 до 20 минути.
Има ли рискове от процедурата?
Компютърната томография е изследване, свързано с радиационно натоварване и затова се предполага, че съществува минимален риск за по-късно развитие на рак. Рискът се увеличава при многократно провеждане на компютърна томография. Изследването трябва да се извършва при ясни показания и да се избягва ненужно сканиране.
Количеството на излъчена радиация варира в зависимост от вида на скенера. Съвременната апаратура предоставя изображения с високо качество при възможно най-ниската доза на рентгеново облъчване.
При някои пациенти въвеждането на контрастна материя може да предизвика странични ефекти - при прием на йоден контраст през устата може да се появят разстройство, газове, спазми, гадене или други оплаквания. При венозно инжектиране на контрастна материя може да се наблюдават следните нежелани реакции:
- Болка или зачервяване на мястото на убождането;
- Уртикария, анафилаксия, бронхоспазъм, оток на ларинкса и хипотония;
- Бъбречна недостатъчност - контрастът се елиминира през бъбреците и при пациентите с предшестващо бъбречно увреждане може да се влоши бъбречната функция (дори да се стигне до бъбречна недостатъчност, изискваща хемодиализа).
Жени в лактация, на който е направена компютърна томография с въвеждане на контраст трябва да преустановят кърменето най-малко за 24 часа.
Има ли противопоказания за осъществяване на компютърна томография?
Противопоказанията за извършването на компютърна томография включват:
- Бременност и кърмене;
- Тежък диабет;
- Заболяване на щитовидната жлеза;
- Злокачествени заболявания на кръвоносната система;
- Увредена бъбречна функция (бъбречна недостатъчност);
- Тежко психическо състояние на пациента;
- Алергични реакции към контрастни вещества (ако е необходимо изследване с контраст).
- Пациенти с наднормено тегло (над 120 кг).