При миастения гравис магнитно-резонансната томография (МРТ) се използва основно за получаване на подробно изображение на органите в гръдния кош с цел диагностициране на проблем, засягащ тимуса. Може да се използва и за областта на главата и шията за подпомагане на процеса на изключване на процеси, които могат да притиснат нервите и да причинят подобни на очната форма на миастения гравис симптоми. Освен, това изследването подпомага диференцирането на МГ от други неврологични заболявания, напр. множествена склероза.
Безопасна ли е процедурата?
МРТ осъществява изобразяването чрез магнитно поле, а не чрез радиация. Доказано е, че процедурата е изключително безопасна, стига да се вземат подходящи предпазни мерки. Като цяло не причинява болка или краткосрочно или дългосрочно увреждане на тъканите от какъвто и да е вид.
Мощното магнитно поле на скенера може да привлече определени метални обекти, известни като „феромагнитни“, като ги накара да се движат внезапно и с голяма сила към центъра на системата. Това може да представлява риск за пациента или за всеки по пътя на обекта. Поради това се полагат големи грижи, за да се предотврати навлизането им в стаята, където е системата. Жизненоважно е да бъдат премахнати всички метални предмети преди изследването, включително часовници, бижута и дрехи, които имат метални нишки или крепежни елементи.
Съоръженията за МРТ имат процедури за скрининг, които се следват внимателно и гарантират, че рентгеновият лаборант знае за наличието на метални импланти и материали, така че да могат да се вземат специални предпазни мерки. В някои необичайни случаи прегледът може да бъде отменен поради опасения, свързани с конкретен имплант или устройство. Също така, магнитното поле на скенера може да повреди външен слухов апарат или да причини неизправност на сърдечния пейсмейкър. Ако пациентът има куршум или друг метален фрагмент в тялото си, съществува потенциален риск той да промени позицията си, което е възможно да причини нараняване.
Как трябва да се подготвя за изследването?
Не е необходима специална подготовка за изследването, освен ако лекарят изрично не поиска да не се приема вода или храна. Всички метални предмети, напр. часовници, бижута и др. трябва да се премахнат докато се прави изследването. Дори някои козметични продукти съдържат малки количества метали, така че е най-добре да не се използва грим в деня на изследването.
За да се предотврати привличането на метални предмети от мощния магнит на системата, обикновено се използва болнична дреха, която се носи от пациента по време на прегледа. Елементите, които трябва да бъдат премахнати от пациентите, преди да влязат в стаята за магнитен резонанс, включват:
- Портмоне, портфейл, щипка за пари, кредитни карти, карти с магнитни ленти;
- Електронни устройства като мобилни телефони;
- Слухови апарати;
- Метални бижута, часовници;
- Химикалки, кламери, ключове, монети;
- Шноли за коса, фиби;
- Всяко облекло, което има метален цип, копчета, закопчалки, кукички, метални конци;
- Обувки, катарами за колани, безопасни игли.
Преди процедурата с МРТ ще трябва да се попълни формуляр за скрининг, който ще установи всичко, което би могло да създаде риск за здравето или да попречи на изображенията. Примери за предмети или неща, които могат да създадат опасност за здравето или друг проблем по време на изследване, включват:
- Пейсмейкър;
- Имплантируем кардиовертер дефибрилатор;
- Невростимулатор;
- Клип за аневризма;
- Метален имплант;
- Имплантирано устройство за вливане на лекарства;
- Рани от шрапнел или куршум;
- Перманентна козметика или татуировки;
- Зъбни протези с магнитни предпазители;
- Медикаментозен пластир (т.е. трансдермален пластир), който съдържа метално фолио.
Консултирай се с лекаря за въпроси относно някакъв имплантиран предмет или здравословно състояние, което може да повлияе на процедурата.
Важна забележка: Ако има бременност или съмнение за бременност, трябва да бъде уведомен лекаря или рентгеновия лаборант преди процедурата за МРТ.
Какво се случва по време на МРТ?
Изследването с МРТ се извършва в специална стая, в която се помещава скенера. Апаратът прилича на много голяма цилиндрична тръба, в която се вкарва специална кушетка, върху която лежи пациента и тя се плъзга в самия апарат. Може да се наложи да се поставят тапи за уши или слушалки, за да се предпази слуха, защото, когато някои скенери работят, те могат да произвеждат силни шумове.
За някои изследвания с МРТ може да се инжектира контрастно вещество, наречено „гадолиний“, за да се получи по-ясна картина на изследваната област. Инжектирането обикновено се прави чрез малка игла във вена на ръката. За разлика от контрастните вещества, използвани при рентгенови изследвания, тези за МРТ не съдържат йод , ето защо рядко причиняват алергични реакции или други проблеми.
Най-важното, което пациентът трябва да направи, е да се отпусне и да лежи неподвижно. Повечето изследвания с МРТ отнемат между 15 и 45 минути, в зависимост от изобразяваната част на тялото и колко изображения са необходими, но някои могат да отнемат до 60 минути или повече.
Когато започне процедурата, може да дишаш нормално, но при определени изследвания може да се наложи да се задържи дъха за кратък период от време, за което ще даде указания рентгеновия лаборант.
Когато процедурата приключи, може да се наложи да изчакаш, докато изображенията бъдат прегледани, за да се определи дали са необходими още . След сканирането не се налагат никакви ограничения и човек може да се продължи с нормалните си дейности.
Има ли противопоказания за МРТ?
Изследването не може да бъде осъществявано при пациенти със сърдечен пейсмейкър и някои видове метални импланти поради мощното магнитно поле, с което работи МРТ. Знае се, че някои от пигментите използвани за татуировка също съдържат метални компоненти. Това е причината, поради която по време и след сканирането може да има парене и оток в местата с татуировки. Наред с това наличието на татуировки може да влоши качеството МРТ изображенията.
Може ли МРТ да се използва самостоятелно за поставяне на диагнозата МГ?
Въпреки, че МРТ е ценен инструмент при поставянето на диагноза МГ, тя не може да се използва самостоятелно за потвърждаване на диагнозата. Магнитният резонанс не е предпочитаният метод на избор за оценка на аномалии на тимуса. Обикновено компютърната томография е първият избор. Ако бъде открита формация в гръдния кош, диагностиците могат да използват PET-скенер за диференциране.
Какво е PET-скенер?
Съкращението PET означава позитронно-емисионна томография и се използва за диагностика в онкологията, неврологията и кардиологията. Този метод е придобил популярност като ПЕТ-скенер или „5D или 5G Скенер“, което е крайно неправилно, но пък звучи доста актуално в смисъла на модерните телекомуникационни технологии. Принципът е следният: венозно се прилага вещество, което съдържа радиоактивен елемент и чрез скенера се улавя разпространението му в организма. В онкологията най-често се използва радиоактивна глюкоза, която след венозно приложение се разпространява в цялото тяло, но основно се натрупва в туморната тъкан, поради нейния завишен метаболизъм.