При миастения гравис, образните изследвания най-често се използват за диагностициране на състоянието на тимуса.

Тези тестове могат да бъдат направени след като на базата на прегледа и серологията вече е потвърдена диагнозата миастения гравис или когато е необходимо да се изключат други заболявания със симптоми, подобни на миастения.

Защо се прави рентгенография на гръдния кош при миастения гравис?

Рентгенография на гръдния кош е тест за образна диагностика, който използва рентгенови лъчи, за да се видят структурите и органите в гръдния кош. Използва ниски дози радиация, за да направи снимка в тази област и да се види дали тимусната жлеза е по-голяма от нормалното. Все пак трябва да се знае, че тимусът е много малка жлеза и рентгеновата снимка на гръдния кош може да не е точна и вместо това да се наложи компютърна томография или магнитен резонанс.

Каква е подготовката за рентгенография?

Основните съвети, които ще ти помогнат да се подготвиш за изследването са следните:

  • Обикновено няма изискване да не се приема храна и течности преди изследването.
  • Дрехите трябва да позволяват лесно събличане (за рентгенография на гръдния кош тялото трябва да е оголено до кръста).
  • Бижутата трябва да се свалят и е добра идея да се отиде на изследване без тях. Ако имаш пиърсинги в зоната, която ще се снима, трябва да уведомиш лекаря.

Какво се случва по време на рентгенографското изследване?

Рентгенографията на гръдния кош може да бъде като амбулаторна процедура или като част от престой в болница. Начинът, по който се прави изследването обичайно следва следните стъпки:

  • Трябва да се премахнат всички дрехи, бижута или други предмети, които могат да попречат на теста.
  • Ще те помолят да легнеш, да седнеш или да застанеш в изправено положение. Положението зависи от това кои части на тялото трябва да се заснемат и от какви образи се нуждае рентгенолога.
  • Ще те помолят да преместиш рамене напред, да поемеш дълбоко въздух и да го задържиш, докато се прави снимката. Ако не си в състояние да задържиш дъха си, лаборантът ще направи снимката при наблюдение на фазите на дишането. 
  • По време на изследването трябва да се остане в неподвижна поза, защото . движението може да повлияе на качеството на изображението.
  • Ако е необходима странична снимка на гръдния кош, ще трябва да се обърнеш настрани и да вдигнеш ръце над главата. Трябва да поемеш дълбоко въздух и да го задържиш, докато се прави изследването.
  • Рентгеновият лаборант ще стои зад специален изолиращ прозорец докато протича изследването.

Болезнено ли е рентгенографското изследване?

Рентгенографията на гърдите не е болезнена процедура. Възможно е да има известен дискомфорт или болка от преместването в различни позиции, ако е имало скорошна операция или нараняване. Рентгеновият лаборант ще използва всички възможни мерки, за да направи изследването възможно най-бързо и да намали всеки дискомфорт.

След рентгенографията не са необходими специални грижи.

Сподели: