Какво представлява болката?
Болката е естественият начин на тялото да ни предупреди, че нещо не е наред. Тя е неприятно и обезпокоително усещане, но също така е жизненоважна функция на човешкото тяло. Съобщенията за болка се предават чрез импулси към мозъка, с помощта на нервната система и рецепторите за болка. Международната асоциация за изследване на болката я определя като неприятно, сетивно и емоционално преживяване, което е свързано с текущо или потенциално нараняване на тъканите.
Може ли болката да бъде симптом на миастения гравис?
Класически се приема, че патологичният процес при миастения гравис не засяга пътищата на болката. Въпреки това, в проучване при хора с МГ е установено, че изненадващо висок процент от пациентите изпитват редовно болка (1). Половината от тях мислят, че болката е свързана с тяхното заболяване, а около 30% я оценяват като умерена или тежка.
Какви са възможните причини за болка?
Болката е сложно състояние и може да бъде причинена от различни неща. Има физически и психически причини, които често се припокриват една с друга. Възприятието за болка също може да бъде повлияно от различни лекарства. Основните причини за болка при миастениците са следните:
- Основен симптом при миастения гравис е мускулната слабост и тя води до промени в стойката. Например, слабостта в мускулите на шията може да промени начина, по който човек стои и това води до болки във врата или гърба.
- МГ влияе сериозно върху качеството на живот и психичното здраве на човека. Настроението играе важна роля в това как чувстваме болка и може да бъде замесено в сложната връзка между миастения гравис и болката. Значение в тази патологична връзка могат да имат и нарушенията на съня, които повлияват настроението и съответно начина, по който се възприемат болковите усещания.
- Не на последно място, болката може да се дължи на друго автоимунно състояние, напр. ревматоиден артрит, защото при миастения гравис е налице висока честота на съчетаване с други автоимунни болести.
Какви видове болка са чести при миастения гравис?
При хора с МГ относително по-често се съобщава за главоболие и болки в мускулите или ставите (2).
Често ли има главоболие при миастения гравис?
Главоболието е един от най-честите неврологични симптоми. Изглежда, че някои симптоми на МГ предизвикват развитието или влошаването му, но има само единични съобщения за случаи на главоболие при пациенти с миастения гравис (3,4). В проучване от 2011 година е направен по-подробен анализ на случаи на МГ с главоболие. Авторите установяват, че 38,6% от пациентите с МГ са имали главоболие от тензионен тип, а 4,9% са имали мигренозно главоболие. ICHD-II [10]. Честота на главоболието се влияе от женския пол (по-често жените имат това оплакване), но не и от възрастта, продължителността на заболяването или тежестта на симптомите.
Какво е тензионен тип главоболие?
Това главоболие е известно още като главоболие от напрежение и е по принцип най-често срещано. Все още не е изяснено дали този тип главоболие е симптом на миастения гравис или е придружаващо състояние. Тензионното главоболие може да започне по всяко време на деня, но обичайно се развива привечер. Характерно е предимно за областта на двете слепоочия и често е описвано като напрежение подобно на стягане с лента, обхващаща главата, постоянно е и няма пулсиращ характер. Продължителността варира от 30 минути до дни. Главоболието от тензионен тип няма тенденция да се влошава при физическа активност и не се влошава от шум, светлина или миризми. За разлика от мигрената при него не се наблюдават пристъпи на гадене и повръщане.
Как протича мигренозния тип главоболие?
При мигрена главоболието обичайно е пристъпно и засяга едната половина на главата и се придружава от засилена чувствителност от светлина, шум или миризми, както и от гадене и повръщане. Продължителността и честотата на пристъпите е различна при отделните случаи. Обичайната продължителност е 4 -72 часа и силата е лека до много тежка. Болката обикновено е пулсираща или туптяща. Когато пристъпите са повече от 15 месечно в продължение на повече от 3 месеца е налице хронично мигренозно главоболие. В някои случаи главоболието се предхожда от други симптоми, които най-общо се наричат аура. Аура има при 15-20% от пациентите и не при всички пристъпи. Най-честите симптоми на аура са зрителни нарушения, сетивни нарушения (боцкания и изтръпвания) и нарушения на речта.
Много хора с мигрена започват да разпознават определени фактори с течение на времето, които отключват пристъпите, напр.:
- Солени храни, особено отлежало сирене и консервирани меса;
- Хранителни добавки, напр. мононатриев глутамат и аспартам;
- Напитки, предимно вино и кофеинови напитки;
- Психо-емоционално пренапрежение;
- Резки промени във времето.
Какви са възможностите за лечение?
Лечението на болката може да бъде трудно за хората, живеещи с МГ. Изключително важно е да се знае, че много лекарства, включително тези за болка, могат да влошат симптомите на миастения гравис. Например, лекарствата, наречени трициклични антидепресанти, магнезиеви добавки и габапентин, се използват за лечение на мигренозно главоболие, но всяко от тях може да влоши симптомите на МГ. Други медикаменти, използвани за лечение на болка, могат да взаимодействат с лекарствата, които се назначават за повлияване на двигателните симптоми при МГ (6).
Основната препоръка е да не се приемат лекарства без предварителна консултация с лекуващия лекар!
Съществуват ли немедикаментозни начини за намаляване на главоболието?
Често пъти стресът се посочва за фактор, причиняващ главоболието. То може да бъде намалено с техники за управление на стреса, напр. медитация. От голямо значение е и пълноценният сън, както и ненатоварващата физическа активност в периодите на ремисия на болестта, защото при обостряне на двигателните симптоми, тя не е подходяща.
Литература
- Scott KR, Kothari MJ. Self-reported Pain Affects Quality of Life in Myasthenia Gravis. J Clin Neuromuscul Dis. 2006 Mar;7(3):110-4.
- Tong O, Delfiner L, Herskovitz S. Pain, Headache, and Other non-motor symptoms in myasthenia gravis. Curr Pain Headache Rep. 2018;22(6).
- Cull RE. Unilateral headache due to myasthenia gravis. Cephalalgia. 2003 Sep; 23(7):556-7.
- Finkel AG, Howard JF Jr, Mann JD. Successful treatment of headache related to intravenous immunoglobulin with antimigraine medications. Headache. 1998 Apr; 38(4):317-21.
- Nishimoto, Yoshinori et al. “Headache associated with myasthenia gravis: the impact of mild ocular symptoms.” Autoimmune diseases vol. 2011 (2011): 840364.
- Haroutiunian S, Lecht S, Zur AA, Hoffman A, Davidson E. The challenge of pain management in patients with myasthenia gravis. J Pain Palliat Care Pharmacother. 2009;23(3):242-260.